SPOR MEDYASI

Fatih Terim Galatasaray'a başkan olsun!

Galatasaray'daki cezaları değerlendiren Fatih Altaylı, durumun bu noktaya gelmesindeki temel sebebin Fatih Terim'de olduğunu söyledi ve çağrıda bulundu.

Fatih Terim Galatasaray'a başkan olsun!

Bloomberg HT'de yayınlanan Spor Saati programında Fatih Altaylı, Emin Çağlar'ın sorularını yanıtladı ve spor gündemini değerlendirdi.

Galatasaray'daki cezaları değerlendiren Altaylı, durumun bu noktaya gelmesindeki temel sebebin Fatih Terim'de olduğunu, sarı-kırmızılı kulübün yönetiminin Terim'in altında ezildiğini dile getirdi. Terim'e çağrıda bulunan Altaylı, "Madem işler bu noktaya geldi, Fatih Terim gelsin Galatasaray'a başkan olsun" ifadelerini kullandı.

"MADEM İŞLER BU NOKTADA FATİH TERİM BAŞKAN OLSUN, ELİNİ TAŞIN ALTINA O KOYSUN. BAŞARIRSA BAŞARIR, BAŞARAMAZSA SUSAR"

Galatasaray'ın içinde bulunduğu durumu değerlendiren Altaylı şunları söyledi: "Başkanın 150 günlük hak mahrumiyeti, Federasyon'la ilişkiler, takımın yarısının cezalı... Buraya gelinmesinin temel sebebi Galatasaray teknik kadrosunun kendi öfkesine yenilmesidir. Bir numaralı suçlu bunlar. Yönetim bu konuya seyirci kalarak ve Fatih Terim'in altında ezilerek buraya geldi. Çünkü yönetimde kimse Fatih hocaya 'Sen ne yapıyorsun?' diyemedi. 'I love you hocam' demek kolay, aksi zordur. Niye diyemiyorlar ben de merak ediyorum. Fatih Terim, yönetimden rapor isteyecek noktada. Bu yönetim kötü olabilir, camiayı taşıyamayabilir ancak Galatasaray'ı bu noktaya getirmenin kimsenin hakkı yok. Madem işler bu noktaya geldi, yönetim istifa etti, Fatih Terim başkan olsun. O zaman sussun. Madem kendini o noktaya konumlandırmışsın, bankalarla sen konuş, parayı sen bul, transferleri sen yap, elini sen taşın altına koy. Başarırsan başarır, başaramazsan susarsın"

Galatasaray'dan Kulüpler Birliği'ne rest

"BU AÇIKLAMAYLA GALATASARAY'A KARŞI BİR ORGANİZASYON OLDUĞU ORTAYA ÇIKIYOR"

Kulüpler Birliği'nde Galatasaray hariç 17 kulübün imzasıyla yayınlanan ve TFF ile MHK'ye yönelik Hüseyin Göçek ile Halis Özkahya'nın kızağa alınma kararının geri çekilmesinin istendiği açıklamayla ilgili konuşan Altaylı, "Ben Galatasaray yöneticisi olsam TFF ile bana ceza getiren sürekli yapılan anlamsız açıklamalar değil üretimden gelen gücümü kullanmayı tercih ederim. Galatasaray ve Fenerbahçe'yi çıkardığınız zaman Türk futbolunun değeri yüzde 80 düşüyor. Birinden biri olmadığında değer yüzde 40 düşüyor ve çok büyük bir etkendir. Bunlara karşı bu kadar kolaylıkla haksızlık yapma hakkını, şaibeli bir federasyon başkanı, kendi kulüp başkanlığı döneminden gelen hataların bulunduğu bir federasyon başkanı bunları yapmaz. Onu bir kenara konalım. Bu açıklamayla Galatasaray'a karşı bir organizasyon olduğu ortaya çıkıyor. Üç kulübün temsilcilerinin, Kulüpler Birliği'nde olmaması lazım. Kulüpler Birliği'nin kuruluş amacı, 3 Büyükler'e karşı olarak Anadolu kulüplerinin hakkını korumaktı. Herkes 'Ben orada yoktum', 'Ben yapmadım' diyecek. Biliniyor ki Fikret Orman organize etmiş, yanındaki Erol Bedir'e de talimat vermiş. Sanırsınız Türkiye'de ilk defa bir kulüp, bir hakem grubuna karşı tavır alıyor... Fikret Orman'ın geçmişte verdiği demeçler ortada. Hakemlere ceza verilmiş, bunların Ali Dürüst'le bağdaştırılması son derece anlamsız." dedi.

"HAKEMLERE PENALTI YÜZÜNDEN DEĞİL, TALİMATLARA UYMADIKLARI İÇİN CEZA VERİLDİ"

Hüseyin Göçek ve Halis Özkahya'nın dinlendirilme kararını yorumlayan Altaylı, "Bu hakemlere ceza verilmesinin net sebebi kuralları doğru uygulamamaları. Federasyon'dan aldığım net bir bilgi bu. Galatasaray - Konyaspor maçında verilen penaltıda hakem çok net bir talimatlara uymama hatası yapıyor. Hüseyin Göçek penaltıyı çalıyor, yan hakem diyor ki 'Hocam pozisyon temiz, penaltı yok' Bunlar kayıtlarda var. Hakem bunun üzerine VAR'dan bilgi istiyor. VAR'dan gelen bilgi penaltı olduğu yolunda. İkinci hata bu, VAR hakeminin 'Bu penaltı' deme hakkı yok, 'Hocam şüphelendim, gel bir bak' deme hakkı var. VAR'ın başındaki Halis Özkahya, 'Penaltı' diyor, hakemin hatası da onun lafıyla penaltı vermesi. Penaltı verdikleri, vermedikleri için değil, talimatlara uymadıkları için ceza alıyorlar. VAR'a gidip baksa ve penaltıyı verse ortada problem yok" ifadelerini kullandı.

Galatasaraylılar şokta! Ali Dürüst istifadan vazgeçti!

"ALİ DÜRÜST'ÜN İSTİFASI GEREKSİZ VE ANLAMSIZDI. GALATASARAY'A FAYDASI YOK Kİ"

TFF Başkanvekili Ali Dürüst'ün istifa etmesi ve sonra bu kararından vazgeçmesini yorumlayan Altaylı, "Çok yakın arkadaşım ancak Federasyon'daki görevine başladıktan sonra haftada bir yaptığımız görüşmelere gelmemeye başladı. Çok da haklı nedenlerle. Bu konularda dikkatlidir. Ali Dürüst'ü karşılaşmazsak görüşmüyoruz. Ali Dürüst'ün bu istifası tamamen kendi yakın arkadaş çevresinin, kendisi üzerinde kurduğu 'Senin ne işin var o tüpçüyle' baskısına sinirlenmesi üzerine. Federasyon'dan biri diyor ki 'Ali sen manyak mısın?' Düşünüyor ve istifa etmeye gerek görmüyor çünkü istifası sanki Galatasaray'ı geçen sezon Ali şampiyon yaptı, bu sezon yapamadığı için istifa ediyor. Böyle bir anlam çıkıyor. Galatasaraylılar da Ali Dürüst'e yüklenme konusunda haksız. Önce Fatih Terim'e yüklenin. Ali Dürüst ne yapabilir? Elbette ki Galatasaray'ın haklarını biraz daha savunması istenebilir ancak onu Federasyon Yönetim Kurulu'na Galatasaray temsilcisi olarak kimse sokmadı ki. Galatasaray'ın delegesi bile değil Ali Dürüst. Bir futbol adamı olarak girdi. Her takımın hakkını koruduğu gibi, adaleti koruması gerektiği gibi eminim ki Galatasaray'ın da haklarını koruma konusunda elinden geleni yapıyordur. Ali Dürüst'ün istifa etmesinin Galatasaray'a bir faydası var mı? Bir anlamı yok." değerlendirmesinde bulundu.

"KAZANIRKEN 'İMPARATOR' İYİ DE KAYBEDERKEN 'BİR DAKİKA HOCA' DENMESİ Mİ KÖTÜ?

Fatih Terim'in Lokomotiv Moskova maçı öncesindeki basın toplantısında yaptığı "Ben bedel ödedim. Alınamayan, gidilemeyen turnuvalar... Yöneticiler hiç bedel ödemeyecek mi?" açıklaması üzerine konuşan Altaylı, "Hocanın haklı haksız olmasından öteye Ali Dürüst'e çakıyor. Bedel ödeme noktasına gelelim... Yöneticiler bu işi para karşılığı mı yapıyor? Bu işten para mı kazanılır ya da zaman zaman ceplerinden para mı koyuyorlar. Bu işten para kazananlar kim? Fatih Terim kaç para kazanıyor? Gözüm yok tabii ki, alacak. Kupa kazanıldığında 'İmparator' denmesi iyi de takım yenildiğinde 'Ya bir dakika hoca' demek mi kötü? Fatih Terim, 'İmparator' oldu. Hiçbir Galatasaray yöneticisi ne taraftardan ne başkasından Fatih Terim'in gördüğü saygıyı, efsaneleştirmeyi görmedi. Bu takım Avrupa şampiyonu olduğunda başkan Faruk Süren'di. Faruk Süren'in arkasına teneke bağlayıp kovalandı, Terim, İmparator oldu. Fatih Terim kendini Galatasaray'da her türlü kurumun üzerine koyuyor." ifadelerini kullandı.

FATİH TERİM'E ÇAĞRI: "GEL GALATASARAY'A BAŞKAN OL"

Fatih Terim'le ilgili konuşmayı sürdüren Fatih Altaylı şunları söyledi: "Yönetim Kurulu'nun üzerinde Fatih Terim, Divan'ın üzerinde Fatih Terim, Genel Kurul'un üzerinde Fatih Terim... Ben de diyorum ki gelsin girsin. Kimi istiyorsa aracılık yapacağım yemin ediyorum yönetime sokacağım. 'Şunlar şunlar şunlar yönetici olsun, ben de başkan' desin, aracılık yapıp yönetime sokacağım. Gelsin başkan olsun. Madem hiç kimseyi beğenmiyorsun gel başkan ol. Açık çek. Gel Galatasaray'a başkan ol madem bu işin her şeyini biliyorsun, herkesin üzerindesin, İmparator'sun. Ki Dursun Özbek, Mustafa Cengiz, Galatasaray'a başkan olduysa, onlardan daha tecrübeli Fatih Terim de olabilir, bunu da söyleyeyim. Yakıştırmıyorum gibi algılanmasın. Ama hem bir tarafta yönetimi öne atacaksın, başarılı olunursa 'Ben', başarısız olursa da 'Yönetim' Gomis'in gitmesini istemiyorsun, gel başkan ol sen tut. Gomis'e para mı verilecek, sen ver. Yeni oyuncular mı bulunacak sen bul. Ama şey olmaz, 'Ben Sportif A.Ş. yöneticisi olayım' öyle şey yok"

"SÜRPRİZ DEĞİL. BUNDAN SONRA HERHANGİ BİR TÜRK TAKIMININ BAŞARILI OLMASI ZOR"

Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi'ne veda etmesini değerlendiren Altaylı "Sürpriz değil. Bundan sonra herhangi bir Türk takımının Şampiyonlar Ligi'nde başarılı olması zor. İyi bir grupla tur atlanabilir... Galatasaray bu gruptan iyi yönetilseydi, aklı başında davranılsaydı çıkabilirdi. Geçen sene Beşiktaş'ın bulunduğu gruptan daha kolay değildi, hemen hemen aynıydı" yorumunda bulundu.

"İKİNCİ OLMA İHTİMALİMİZ SIFIR"

EURO 2020 elemesinde düştüğümüz grupla ilgili konuşan Altaylı, "Normal şartlarda ilk ikiye girmememiz için bir sebep yok. Girebilir miyiz? Hayır giremeyiz. Türk futbolunun içerisinde bulunduğu durumla, bu Federasyon anlayışıyla, kulüplerin içerisinde bulunduğu durumla ilk dörde girmemiz başarı olur. Bizi diğer takımlar bile geçebilir. Son derece etkisiz, yetkisiz, anlamsız bir Milli Takım anlayışına sahibiz. Guardiola'yı getir yine gidemeyiz. Takımların, ligin, Türkiye'nin genel havası ortada. Gidemezsiniz. Fransa'yı zaten geçemeyiz. Onlardan az fark yemeye çalışarak averajı iyi tutmaya çalışabiliriz. İzlanda karşısında daha önce ne yaptığımız ortada. Arnavutluk'u yeneceğimiz garanti değil. Türk futbolunun hak ettiği nokta bu mudur? Değildir. Geçebilir mi, geçebilir. İkinci olabilir mi? Olabilir. Ancak bunun ihtimali sıfırdır. Sıfır!" değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar