DİĞER HABERLER

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan Süper Kupa değerlendirmesi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, pazar günü Samsun’da Beşiktaş ile Atiker Konyaspor arasında oynanan karşılaşma sırasında ve sonrasında yaşanan olaylar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan Süper Kupa değerlendirmesi

Trabzon'da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'ın katılımıyla "Spor Müsabakaları Güvenlik Tedbirleri Toplantısı" yapıldı.. Valilik B Toplantı Salonunda yapılan toplantıya 81 ilin valisi video konferans sistemi ile katılırken, toplantıda ilk olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu söz aldı.

Toplantıda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Medipol Başakşehir-Atiker Konyaspor, Eskişehirspor-Göztepe ve Beşiktaş-Atiker Konyaspor maçlarına ilişkin, "Bu üç maçta da bizim şartlarımızın ve genel çizdiğimiz çizginin dışında olaylar söz konusu oldu. Allah'a şükürler olsun ki sonucunda bizi çok daha üzüntüye sevk edecek olaylar gerçekleşmedi ama biz bunu bir işaret ve sinyal olarak alıyoruz yani bununla yetinemeyiz" dedi. Soylu konuşmasında 2017-2018 spor sezonu başlamadan gerekli değerlendirmelerin yapıldığını belirterek, buna rağmen bir kere daha valiler ve ilgililerin değerlendirmelerini almak istediklerini söyledi.

Önemli bir dönemin daha başladığını ifade eden Soylu, "Bunun bizim  için ana merceği sportif yanıdır yani özellikle bu konuda sporu ana mercekten  çıkarmadan hep birlikte meseleye yaklaşmanın çok daha doğru olabileceğini, gerek  spor kulüpleri açısından gerek sporcularımız açısından gerek spor yöneticileri  açısından gerekse de seyircilerimiz, izleyicilerimiz açısından gerekse bu konunun  tüm paydaşları açısından önemli bir döneme doğru gidiyoruz. Burada 6222 sayılı  kanunla birçok kurum yetkilendirilmiş ve bu yetki çerçevesinde de hemen hemen her  kurum elinden geleni yapmaya çalışıyor." diye konuştu.

Soylu, spor müsabakalarının her birinin kendine ait önemli bir  özelliği olduğunu vurgulayarak, "Bu özellik bazen spor müsabakalarının çok  dengede, daha doğrusu herhangi bir heyecana ve olaya sevk edilmeden devamını ve  sonuçlanmasını gerektiriyor ama bazı müsabakalar var ki bu müsabakaların  içerisinde cereyan eden olaylar veya müsabakaların ortaya koyduğu ve taraftarlar  üzerinde, özellikle sporcular üzerinde oluşturduğu enerjiler ve yine müsabakalar  öncesi oluşan kamuoyları ve müsabakalar sonrası oluşan kamuoylarında bizim de  daha sonra değerlendirmesinde bulunduğumuz bazen müteessir olduğumuz olaylar,  üzüntü duyduğumuz olaylar, bazen de hakikaten görüntülerinden bütün ülkemizin  mutlu olduğu olaylar söz konusu oluyor." açıklamasında bulundu.

  GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞIDA TOPLANTI DÜZENLENECEK   

Önemli bir sezonun başlangıcında bu konuların, 81 vilayette  valililerin başkanlığında gerçekleştirilen Spor Güvenlik Kurulları  toplantılarında ele alındığına işaret eden Soylu, Gençlik ve Spor Bakanı Bak ile  bu toplantıya Trabzon'dan katılmak ve gerekli değerlendirmeleri yapmak  istediklerini anlattı. Soylu, toplantının koordinasyonunun video konferans üzerinden  Ankara'dan gerçekleştirileceğini belirterek, toplantının, kendileri toplantıdan  ayrıldıkları zaman valiler başkanlığında aynı şekilde sürdürüleceğini dile  getirdi. Özellikle üç maça güvenlik açısından dikkati çekmek istediğinin altını  çizen Süleyman Soylu, şöyle devam etti: "Sayın Spor Bakanımız da kendi cephesinden bu meseleyi  değerlendirecek, esas itibarıyla konu Sayın Spor Bakanımızın konusu. Dün akşam  yazılı ve görsel medyada da çıktı, yarın sabah da inşallah Spor Bakanımızın  başkanlığında Adalet Bakanımız, federasyon başkanlarımız, bizler gene Spor  Bakanlığında son bir toplantı daha gerçekleştireceğiz. Özellikle bugünkü  toplantımızın bu açıdan büyük bir önemi olduğunu düşünüyoruz çünkü burada  alınacak notlar, özellikle Ankara'daki arkadaşlarımızın alacağı, bize yarın sabah  getireceği notlar bu sezonda da alacağımız tedbirleri tekrar şekillendirecek. Bu  açıdan tüm valilerimizin bu konuya bu yönüyle eğilmelerini arzu ediyoruz."

SİNYAL OLARAK ALIYORUZ...

 Başakşehir-Konya maçı, Antalya'da gerçekleştirilen Eskişehir-Göztepe  play-off maçı ve Samsun'daki Beşiktaş-Konya maçlarını hatırlatan Soylu, "Bu üç  maçta da bizim şartlarımızın ve genel çizdiğimiz çizginin dışında olaylar söz  konusu oldu. Allah'a şükürler olsun ki sonucunda bizi çok daha üzüntüye sevk  edecek olaylar gerçekleşmedi ama biz bunu bir işaret ve sinyal olarak alıyoruz  yani bununla yetinemeyiz. Onun için gerek saha dışı tedbirlerin alınması gerek  saha içi tedbirlerin alınması gerek özellikle kritik müsabakaların tamamen şimdi  yapacağınız Spor Güvenlik toplantılarında çetelelerin tutulması, buna ait kolluk  kuvvetlerinin alabileceği tedbirlerin hem oradaki spor güvenlik başkanımızla hem  de spor kulüplerimizle bir değerlendirme ortaya konularak adımların atılması ve  gerekli tedbirlerin en üst seviyede alınması..." ifadelerini kullandı.

SPOR SAHALARI SİYASETİN YAPILACAĞI YER DEĞİL 

"Bir çok manipülasyon veya spekülasyon yapılıyor; işte provokasyonlar  yapıldı, hemen hemen aynı kişilerin bu tip olayları orada sergiledi" diyen  İçişleri Bakanı Soylu, şunları kaydetti:  "Bir spor seyircisi olarak benim açımdan da en maalesef üzüntü verici  tarafı, özellikle dönem dönem spora siyaset karıştırma konusunda bir takım  ideolojik grupların yoğunlaşmasını görüyoruz. Bunu son derece spor açısından da  sakıncalı görüyoruz. Spor sahaları siyasetin yapılacağı yer değildir. Spor  sahaları, sporun yapılabileceği bir alandır, yapılması gerekli olan bir alandır.  Bugün bir çok meseleyle karşı karşıyayız yani uyuşturucudan bir takım asayiş  olaylarına kadar. Bunu sadece eğitimle çözemeyeceğimizi, sadece güvenlik  kurullarımızla çözemeyeceğimizi hepimiz biliyoruz. Toplumumuzun çeşitli  kesimlerini, çeşitli alanlara sevk ederek de bunu çözme sorumluluğumuz olduğunu  hem devlet olarak hem de millet olarak biliyoruz."  Bu açıdan sporu da kültürel aktiviteler kadar, gelenek ve görenekler  kadar önemli sığınak gördüklerini vurgulayan Soylu, "Hem gençlerimizin hem de  insanlarımızın kendi değerlerimize sahip çıkabilmesi, doğru alanlarda kendilerini  yönlendirebilmeleri açısından en önemli sığınağımızdır. Bunun siyasallaşması ve  ideolojik bir takım noktalara doğru evrilmesi bizim şüphesiz ki hiç  istemediğimiz, arzu etmediğimiz, esasen sporla beraber yan yana getiremeyeceğimiz  de bir zincirdir, bunu da ifade etmek istiyoruz." dedi.

BAKAN BAK, "TARAFTARDAN SORUMLU YÖNETİCİLERİ GÖREVE DAVET EDİYORUZ"

Toplantıda konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak da yaptığı konuşmada tarafarlardan sorumlu yöneticileri göreve davetk ederek şunları dile getirdi: "2017 2018 keyifli bir mücadele temenni ediyoruz. Taraftarlarımızı keyifli müsabakalar için statlara bekliyoruz. Bunu yaparken bizde üstümüze düşeni yapacağız. Taraftardan sorumlu yöneticiler var onların daha aktif çalışması gerekiyor. Her vatandaşa görev düşüyor. Ülkenin spor potansiyeli çok yüksek. Gençleri yönlendirmek gerekiyor. Gençleri spora yönlendirerek daha verimli olmalarını sağlamak istiyoruz. Biz gençlerimize güveniyoruz.Televizyon yorumcusundan kulüp başkanına, insanlara spor camiasındaki herkese görev düşüyor. Bu süreci birlikte yönetmemiz gerekiyor.Tek başına yapılacak bir şey değil. Bu noktada hep birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Yeni sezonun tüm spor camiasına hayırlı olmasını temenni ediyorum."

SPOR KÜLTÜRÜNÜN YAYILMASINI İSTİYORUZ

 Bakan Bak, spor kültürünün bu ülkede yayılmasını istediklerini ifade ederek şöyle devam etti: “Gittiğimiz müsabakalardan sevk alınmasını istiyoruz, keyif alınmasını istiyoruz. Bakıyorsunuz spor yöneticileri açıklama yapıyor dikkat etmemiz lazım. Herkese görev düşüyor. Biz de bu yasanın uygulamasındaki eksikler neler değişiklikler gerekiyor mu ? Bizim en önemli önceliklerimizden bir tanesi başında gelen sporda şiddetin önlenmesi. Biz müsabakadan 1 saat önce buna başlarsak olmaz. Müsabakaların fikstürü belli dolayısıyla buna çok dikkat etmemiz lazım. Sosyal medya var. İnsanlar çok rahat birbiri ile iletişim kurabiliyor, organize edebiliyor. Bakıyorsunuz bir anda kızıyor, nabız yüksek, twit atıyor. Aslında bir nefes alıp düşünmemiz lazım. ‘Ben bunu söylersem neler olabilir?’ dolayısıyla biz bu işin başında olan yöneticiler olarak hem spor kulüplerinin hem federasyon yöneticileri hem tüm paydaşlar olarak bütün adımlarımızda çok dikkatli olmalıyız. Tabi bu valilerimizle yapılan spor güvenliği toplantıları çok önemli. Bakıyorsunuz kulüp yetkilisi geliyor, vali yardımcısının başkanlığında oradan emniyetten gelen arkadaşımız var. Bunlar müsabakadan 3 saat önce yapılan şeyler, bu planlamaları önceden yapmamız gerekiyor. Şu da çok önemli. Sporu biz ortak dil olarak görmek istiyoruz. Kimsenin tribünleri politize etmesini oradaki heyecanı değiştirmesine müsaade etmeyeceğiz, etmemeliyiz. Bu toplumsal olarak hepimizin görevi” 

Süper Kupa için flaş karar! PFDK'ya sevk edildiler

Yorumlar