SPOR MEDYASI

Fatih Altaylı'dan çarpıcı penaltı açıklaması

Fatih Altaylı, Spor Toto Süper Lig'in 14. haftasında oynanan Beşiktaş'ın 1-0 kazandığı Galatasaray maçıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Fatih Altaylı'dan çarpıcı penaltı açıklaması

Bloomberg HT'de yayınlanan Spor Saati programında Fatih Altaylı, Emin Çağlar'ın sorularını yanıtladı ve spor gündemini değerlendirdi.

Cengiz Ünder'in Inter'e attığı golü yorumlayan Altaylı, "Tahtalara falan vuralım, Allah çocuğu nazarlardan saklasın. Müthiş bir gol. Çalıştığı ve adam olduğu belli. Bir yanda kötü örnek Arda Turan, bir yanda Cengiz Ünder. Arda Turan daha tecrübeli haliyle Avrupa'da kendini rezil etti. Cengiz Ünder bir gurur vesilesi. Hem bizim hem ailesi hem de Türk futbolu için. Futbol kabiliyeti dışındaki olgun tavrıyla gurur kaynağı" ifadelerini kullandı.

BEŞİKTAŞ - GALATASARAY DERBİSİ

Spor Toto Süper Lig'in 14. haftasında oynanan Beşiktaş'ın 1-0 kazandığı Galatasaray maçıyla ilgili de konuşan Altaylı, "İlkel, anlamsız, kötü oynanan, kötü yönetilen, sürekli tartışmaların olduğu, futbolcuların futbol oynamaktan çok artistlik yapma peşinde olduğu futbol izledik. Çok üzücüydü. Her iki takımda da büyük hatalar vardı. Şenol Güneş'i anlamakta zorlandım. Beşiktaş sahaya çıktığında aklımdan şu geçti: Şenol Güneş ne kadar centilmen hareket ediyor. Galatasaray eksik, gedik, sakatlık cezalı var, haksızlık olmasın diye bu takımla çıkmış. Çünkü Beşiktaş çok daha iyi bir takımla çıkabilirdi. Lens sahada olsaydı, Vagner Love... Santrfor yok, Mustafa Pektemek var... Maç boyunca ne yaptığını anlamadık. Beşiktaş, VAR'la icat edilmiş bir penaltıyla maçı zor bela kazandı. Ki Galatasaray'ın verilmeyen bir belki birden fazla penaltısı var, direkten dönen topu var, pozisyonları var. Oysa Şenol hoca düzgün bir takımla çıksa belki de ilk yarıdan 3-0 yapacaktı." dedi.

ŞENOL GÜNEŞ'İN MAÇ SONRASI AÇIKLAMALARI...

Şenol Güneş'in "Kartal da sinek avlamaz" açıklamasını değerlendiren Altaylı, "Mandıra filozofu diyorlar ya hakikaten öyle, ben hiçbir şey anlamadım. Benim gördüğüm kadarıyla Şenol Güneş ile Fikret Orman ya da yönetim arasında geçen seneden beri devam eden bir gerilim var. Güneş'in söylediği on lafın dokuzu kendi yönetimine geri kalan biri medyaya, diğer takımlara, eleştirmenlere... Saha konusunda bile lafı yönetimine çakıyor. Bu sorunu Beşiktaş aşamıyor ancak buna rağmen ligde de iyi yerde." ifadelerini kullandı.

CÜNEYT ÇAKIR'IN DERBİ PERFORMANSI

Derbinin orta hakemi Cüneyt Çakır'la ilgili konuşan Altaylı, "Ortaya bir dedikodu çıktı, maçın hakemi olduğunun açıklanmasının ardından Yıldırım Demirören'le özel bir görüşme yaptığına dair... Bu çok garip bir şey. Yalanlanmadı da. Ben her yerde okudum bunu. Medya pek yazamıyor, medyanın büyük bölümünün Federasyon başkanında olduğu için... İnternet siteleri, sosyal medya bununla yıkıldı. Federasyon'dan bir yalanlama da gelmedi. Niye görüştüler? Hakem ile federasyon başkanı çok kritik maçtan önce neden görüşür? Daha önce böyle örnek var mı, bilmiyorum. Çakır açıklanınca Federasyon tarafından Galatasaray'a karşı yönetilen kampanyanın devamı olacağı şeklinde bir hissiyata kapıldım. Bu hissiyatı zannederim ki bütün Galatasaray taraftarları paylaştı. Cüneyt Çakır da bizi sahada yaptığı uygulamalarla çok fazla yanıltmadı. Maçtan sonra yorumcuları dinledim açıkçası acınacak haldeler! Bir kısmı Federasyon'a yaltaklanma peşinde. Bir kısmı yayıncı kuruluşa yaltaklanma peşinde. Gerçeklerden bahseden yorumcu sayısı pek az." dedi.

Fatih Terim Galatasaray'a başkan olsun!

"VAR KARARLARI MAKSATLI UYGULANIYOR. TFF VE HAKEMLER VAR'I KENDİ AMAÇLARI DOĞRULTUSUNDA KULLANIYOR"

Cüneyt Çakır'ın derbide 4 kez VAR'a gitmesini de değerlendiren Altaylı, "VAR kararları... Ben demiyorum ki 'Bu VAR kararları külliyen yanlış ya da külliyen doğrudur' Söylediğim şu: VAR kararları maksatlı uygulanıyor! 'Hakem, VAR'a baktı doğru karar verdi' Hayır kardeşim. TFF ve hakemler VAR'ı, kendi amaçları doğrultusunda kullanabilecekleri bir enstrüman haline getirdi. Mesele Galatasaray'a karşı bir operasyon var, çok açık görünüyor bu operasyon. Bu operasyon içerisinde VAR'a baktı penaltıyı verdi, VAR'a baktı penaltıyı vermedi. VAR'a bakmak durumu kurtarmıyor ki, kararı yine sen veriyorsun!" yorumunda bulundu.

"BEŞİKTAŞ'IN KAZANDIĞI PENALTI: VERİLEBİLİR DE VERİLMEYEBİLİR DE"

Derbide verilen tartışmaları kararlarla ilgili konuşan Altaylı şunları söyledi: "Beşiktaş'ın penaltısı... Tekrarını gösterdi, verilebilir, verilmeyebilir. Zıplıyor, kolunun burasına çarpıyor. Açık mı, 5 santimetre kadar açık. Top aradan geçer mi bilmiyoruz. Penaltı da diyebilirsin, değil de diyebilirsin. Hiç itirazım yok. Diyelim ki aynı pozisyon Galatasaray lehine olsaydı verilecek miydi? Kesinlikle artniyet var."

"KALECİNİN BİLE KENDİ OYUNCUSUNDAN GELEN TOPA ELLE DOKUNMA HAKKI YOK"

"Arkasından Beşiktaş ceza sahası içerisinde bir pozisyon oldu, Medel topu uzaklaştırdı, Vida'nın eline çarptı. Vida'nın eli de açık. Bazı yorumcular diyor ki kendi oyuncusundan geldi. Futboldan böyle bir kural oluşturdular, ne güzel! İyi o zaman orta sahadan pas atılsın, havada yakala önüne indir. Kendi oyuncundan geldi. Böyle bir mantık var mı? Kendi oyuncusundan gelince el olmaz, rakip oyuncudan gelince olur. Vuruyor, eli açık, çarpıyor. Peki o top atıyorum belki oradaki Galatasaraylıya çarpıp gol olacak. Ceza alanı içerisinde elle oynamak serbest mi? Kalecinin bile kendi oyuncusundan gelen topa elle dokunma hakkı yokken sen böyle diyorsun. İyi niyet vardı deniyor. Peki hakemlerde kötü niyetölçer mi var? Neye göre yapıyorlar? Hadi onu geç, böyle çarpma dünyada yok da de ki çarpmaydı."

"HAKEM ÖNCESİNDE ÇALDIĞI FAULDEN SONRA ELLE OYNAMA VAR DİYE PENALTIYI İPTAL ETTİ"

"İkinci pozisyona gelelim, Necip - Onyekuru pozisyonu... Onyekuru'ya önce faul yapılıyor. Hakem faulü çalıyor. Sonrasında elle düzeltiyor. Mesele öncesinde faul olması. Necip'in ayağını takması. Sen bunu faul diye çalmışsın zaten. Bu penaltıdır, sabahtan akşama kadar penaltıdır. Yabancı sosyal medyayı takip ettim, Çakır'ın kararlarına ağızla değil alt tarafıyla güldüler. Gelelim Eren-Necip pozisyonuna... Kontrolsüz geliyor. Versen kimse niye diye soramaz. Bunların hiçbirine penaltı çalmayabilirsin.

Derbide tartışmalı penaltı pozisyonu

"ÜÇ POZİSYON DA GALATASARAY ALEYHİNE OLSA ÜÇÜNE DE PENALTI VERİLİRDİ"

"Söylemek istediğim şu: Bu üç pozisyondan üçü de Galatasaray aleyhine olsaydı üçüne de penaltı verilirdi. Cüneyt Çakır ya da hakem kim olursa! VAR, Galatasaray'ın önünü kesmek için kullanılan bir alet haline getirildi. Galatasaray aleyhindeyken dıt diye çalınıyor, Galatasaray lehineyse verilmiyor. Hakemler, VAR'ı Galatasaray aleyhine kullanmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyor"

"VAR, KÖYÜ NİYETLİ HAKEMİN ÖNÜNDE ENGEL DEĞİL"

"VAR, kötü niyetli hakemin önünde engel değil. Onyekuru'nun pozisyonuna penaltı vermiş bir hakemin bunu VAR'la iptal etmesini bana kimse anlatamaz. Ben buna inanmaya başladım, sanki hakemlere maç öncesinde bir liste veriliyor ve 'Galatasaray'da buna buna kart gösterebilirsiniz, onlar cezalı duruma düşecek, kart gösterin' Fernando'ya gösterilen sarı kart pozisyonunda bir kart çıkar ancak gösterilen isim Fernando olamaz. Çünkü ona hareket yapılıyor. Fernando topu elinde tutuyor sadece, onu itip kakıyorlar. Kart gösterilecek ne var anlamadım."

"HOCAYA 'I LOVE YOU HOCAM' DEMEK KOLAY, 'HOCA SEN NE YAPIYORSUN?' DEMEK ZOR"

Abdurrahim Albayrak'ın maç sonrasında yaptığı açıklamalar üzerine de konuşan Altaylı, "Galatasaray yönetimi bugünlerde her şeyle çelişiyor. Şaşkın ördek arka taraftan dalmaya çalışırmış ya yönetim de arkadan dalmaya çalışıyor. Fenerbahçe maçında bütün rezalet başladı. Hakem hata yaptı, teknik direktör hata yaptı, Galatasaray yönetiminin de var. Temel hata Galatasaray'ın teknik ekibinde. Fatih Terim'de, Hasan Şaş'ta. Bir maçın gerginliği ile bir sezonu harcadı Galatasaray. Fatih Terim gibi tecrübeli bir adam, niye kavga çıkarıyor maçta? Hasan Şaş... Ne yapıyorsun sen? Yönetim, Hasan Şaş'a sen de ceza ver. Fatih Terimi 60 yıllık geçmişinden ders almamış tavır içerisinde hala gerginlik, kavga dövüş politikasından medet umuyor. Demiyorum ki Fatih Terim'e verilen ceza uygundur ancak Fatih Terim'in meseleleri bu noktaya getirecek tavır alması yanlıştır." dedi.

Yorumlar