SÜPER LİG

VAR sisteminin çevrim dışı denemesi yapıldı

Süper Lig'in 10. haftasında Medipol Başakşehir ile Teleset Mobilya Akhisarspor arasında yapılan maçta, Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemi ilk kez çevrim dışı olarak uygulandı. Hakem Cüneyt Çakır ise sistem ile önemli açıklamalarda bulundu.

VAR sisteminin çevrim dışı denemesi yapıldı

Süper Lig'in 10. haftasında Medipol Başakşehir ile Teleset Mobilya Akhisarspor arasında yapılan maçta, Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemi ilk kez çevrim dışı olarak uygulandı.

Karşılaşmada Cüneyt Çakır ile Barış Şimşek, VAR sisteminde görev yaptı. Çevrim dışı olarak yapılan denemede yayıncı kuruluşun tüm kamera görüntüleri VAR aracına aktarıldı ve pozisyonlar burada tekrar izlendi.

Müsabaka hakemiyle iletişim kurmadan, VAR kapsamına girecek pozisyonlarla ilgili tespitler anında sesli ve görüntülü olarak sisteme kaydedildi. Müsabakanın ardından söz konusu kayıtlar, Uluslararası Futbol Birliği Kuruluna (IFAB) gönderilecek ve çevrim dışı testin sonuçları IFAB'ın uluslararası sistemine yüklenecek. Her bir testin başarılı olup olmadığına IFAB karar verecek.

Başakşehir Akhisar'ı uzatmada yıktı! İşte maç sonucu

Süper Lig'de bu hafta iki maçta daha VAR sistemi çevrim dışı olarak uyulanacak. Ligde yarınki Bursaspor-Antalyaspor maçında Bülent Yıldırım ve Koray Gençerler, 30 Ekim Pazartesi günü Fenerbahçe-Kayserispor müsabakasında ise Mete Kalkavan ile Alper Ulusoy video yardımcı hakem olarak görev yapacak.

Çakır: "Bu sistemle bariz hataların önüne geçeceğiz"

Cüneyt Çakır VAR sistemiyle ilgili olarak; "VAR'ı offline olarak deneme şansı bulduk. 0.4 saniye geriden izledik. Bugün gol kararını 10 saniye içinde verdik. 10 saniye içerisinde sahada kararımızı düzeltebileceğiz, biz bunu isteriz. Bir an önce video hakemin başlamasını istiyoruz. Futbol bir hata oyunudur, hiçbir zaman %100 doğru kararla oyunu bitiremezsiniz. Video hakem sisteminde de hatalar olacaktır. Bu sistemle bariz hataların önüne geçeceğiz. Gri bir pozisyon varsa ona müdahale edilmeyecek, bariz hatalar değiştirilecek" dedi.

TREND HABERLER
Yorumlar
TREND HABERLER