TENİS

Serena Williams rekor için korta çıkıyor

ABD'li tenisçi Serena Williams, Wimbledon'da tek kadınlarda şampiyonluğa ulaşması halinde başarılarla dolu kariyerine bir rekor daha ekleyecek.

Serena Williams rekor için korta çıkıyor

Sezonun üçüncü grand slam turnuvası Wimbledon'da yarın oynanacak final  mücadelesinde 11 numaralı seribaşı Serena Williams ile 7 numaralı seribaşı Rumen  Simona Halep, 15 bin kişilik merkez kortta yeni bir şampiyonluk sevinci yaşamak  için ter dökecek.
 
ABD'li Williams, Wimbledon'da kupa kaldırması halinde kariyerindeki  grand slam şampiyonluk sayısını 24'e yükseltecek ve Margaret Court'un "tarihin en  fazla grand slam turnuvası kazanan tenisçisi"  unvanına ortak olacak.
 
Serena Williams kariyeri boyunca Avustralya Açık'ta 7, Fransa Açık'ta  3, Wimbledon'da 7 ve ABD Açık'ta da 6 kez şampiyonluğa ulaştı.
 
Tüm zamanların en çok grand slam kazanan sporcuları sıralamasında  Margaret Court 24 şampiyonlukla ilk sırada yer alırken, bu tenisçiyi Serena  Williams 23, Steffi Graf 22, Helen Wills Moody 19, Chris Evert ve Martina  Navratilova 18'er kupayla takip ediyor.
 
En yaşlı kadın finalist
 
Anne olduktan sonra ilk grand slam zaferini yaşamak isteyen Serena  Williams, 37 yaş 291 günle açık dönemde finale kalan en yaşlı kadın tenisçi oldu.
 
Bu alanda rekor 37 yaş 258 günle Martina Navratilova'ya aitti.
 
Amatör dönemde ise Charlotte Cooper Sterry, 1901 yılında 37 yaş 296  günlükken teklerde şampiyon olmuştu.
 
Finallerin vazgeçilmezi
 
Kadın tenisinin simge isimlerinden biri haline gelen ve birçok genç  sporcunun rol model olarak gördüğü Serena Williams, 2007 yılından bu yana her  sezon grand slam finali oynamayı başardı.
 
13 yıllık serisine 2007 Avustralya Açık'ı kazanarak başlayan deneyimli  raket, 2011 ve 2018 yıllarında oynadığı toplam üç finali kazanamadı ve sezonu  kupasız kapattı.
 
Williams, bu dönemde 16 kez grand slam şampiyonluğu yaşayarak elde  edilmesi zor bir başarıya imza attı.
 
ABD'li tenisçi, 2016 yılından bu yana oynadığı son 6 finalin ise  sadece 2'sinden şampiyonlukla ayrıldı. Williams geçen yıl Wimbledon ve ABD  Açık'ta finalde kaybetti.
 
Önündeki tek isim Navratilova
 
Wimbledon'da oynadığı final ve şampiyonluk sayılarında Serena  Williams'ın önündeki tek isim Martina Navratilova.
 
Serena Williams'ın 11. finaline yükseldiği turnuvada Navratilova 12  kez final oynadı.
 
Alman tenisçi Steffi Graf ile 7'şer şampiyonluğu bulunan ABD'li raket,  yarın kazanması halinde turnuvada 9 şampiyonluğu bulunan Navratilova'ya bir adım  daha yaklaşacak.
 
Halep 2. şampiyonluğu istiyor
 
Wimbledon'da teklerde finale yükselen ilk Rumen kadın tenisçi olarak  tarihe geçen Simona Halep, kariyerinin ikinci şampiyonluğu için mücadele edecek.
 
Eski dünya 1 numarası Halep, ABD'li Williams karşısında 5. kez grand  slam finaline çıkacak. Daha önce Fransa Açık'ta 3, Avustralya Açık'ta 1 kez final  heyecanı yaşayan 27 yaşındaki sporcu, geçen yıl Paris'te ilk şampiyonluğunu  kazandı.
 
Williams'ın üstünlüğü var
 
İki tenisçi arasında bugüne kadar oynanan maçlarda Serena Williams'ın  üstünlüğü göze çarpıyor.
 
ABD'li tenisçi, 2011 yılından bu yana oynanan 10 maçın 9'unu kazandı.  Halep, rakibine karşı tek galibiyetini 2014 yılında aldı.
 
Williams, rakibiyle oynadığı 9 maçın 5'ini iki setle kazanırken, 4  karşılaşmada ise set vererek galip geldi.

TREND HABERLER
Yorumlar
TREND HABERLER