GALATASARAY

Mustafa Cengiz'den UEFA açıklaması!

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz basın toplantısı düzenledi.

Mustafa Cengiz'den UEFA açıklaması!

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz basın toplantısı düzenledi.

UEFA’ya yazı yazdıklarını söyleyen Mustafa Cengiz, "Kendilerine durumu tekrar izah ettik. Finansal Kontrol Komitesi’ne hitaben yazdık. Biz PSG’nin işine karışamayız. Her kulübün kendi uğraşları var. Ceferin de açıkladı. Galatasaray’a men cezası verileceği Ocak ayında söyleniyordu. Biz Süpermen değiliz, onu demek istemiyorum. Her şeyi biz yaptık demek de bizi rahatsız eder. Biz ilk geldiğimizde mali durumu düzelteceğiz dedik. Bunun için uğraş veriyoruz. Şampiyon olduk. Rakiplerimiz de sermaye artırımı yapacak. SPK da ciddi bir kurumdur. Biz 250 sayfa yeniden izahname yazmıştık. Biz devletimizin desteğiyle 147 milyon TL sermaye artışı yaptık. Bunu her hafta raporladık. Antrenmanı izleyen taraftarlarımızdan 1 milyon net para elde ettik." dedi.

"UEFA BİZE SAYGI DUYUYOR" : "Galatasaray taraftarları sayesinde UEFA bize saygı duydu." diyen Cengiz, "Geçmişten gelen borçlarımız ejderha gibi. Her geliri yutuyor. UEFA şu anda bize saygı duyuyor. Somut şeyler göstermemiz gerekiyor. Bizim Antep aksanımızdan etkilenmedi. Realiteler var. UEFA tarihinde ilk defa bir kulübe, ikinci kez yapılandırma fırsatı verdi. Rakiplerimiz şoka girdi. Haklılar. Ben olsam ben de şaşırırım. Kimileri derinler devreye girdi deniliyor. Ben kapı gibi, Şampiyonlar Ligi’ne katılım belgesi aldım. Yapılandırma anlaşmasını da aldım. Bu konu kapandı." ifadelerini kullandı. Cengiz, "UEFA şu anda çok sağlıklı bir durumda. Kendilerine teşekkür ediyorum. En kısa sürede çözümlenecektir. Tersi bir durumu düşünmüyorum. düşünemiyorum." dedi

"20 Ocak'ta seçimle geldik ve Mayıs'ta tekrar seçim yaptık. Genel Kurul bize teveccüh gösterdi ve bizi seçti. Seçilmemizin üzerinden 1 ay olmasına rağmen her saniyeyi dolu yaşıyoruz. Biz enkaz falan almadık. Bir öncekinin suçu değil. Bu bir dizi film. Bu dizi filmde olumsuz bir halka olmak istemiyoruz. Bir olumluya dönüşün startını veren parça olmak istiyoruz."

Galatasaray'da Tarık Çamdal krizi sona erdi"588 milyon TL gelir var. 10 bin TL zarardayız. Bu 10 bin TL’yi de düzelteceğiz. 24 Ocak’ta Galatasaray Derneği’ni kurduğumuzu düşünürseniz kafa kafayayız. İnşallah kara geçeceğiz. Ama gerçek ne? Borç alacak farkı 1 milyar TL. Bu 1 milyar TL borçalacak farkı ne olacak? Sadece amatör şubelere harcadığımız bedel de 200 milyon dolar. Galatasaray bir spor kulübüdür. Bunun bilincindeyiz. Olimpik branşları terk etmeyeceğiz. Bizim mütevazı amacımız bu."

"Basketbolla ilgili çok üzücü söylemler gördük, çok üzüldük. Sosyal medyayı izliyoruz. Biz iyi niyetle söylenmiş, art niyet taşımayan, hakaret ve küfür içermeyen her türlü eleştiriye açığız. Bu eleştiriler bizi mutlu eder. Biz eleştirilere dönüp bakıyoruz. Belki biz de bir sisi görmüyor olabiliriz. Biz her şeyi takip ediyoruz. Hesaplara kolay ulaşabiliyoruz. Lütfen, çifte teyit almadığınız bilgileri ham halde yazmayın. İnsanlar yanlış anlıyor. Bizim refaha çok ihtiyacımız var. İnsanların gazetelerde ikinci açtığı sayfalar spor haberleri. Yanlış haberlerle gazeteleri doldurursak insanları spordan, futboldan soğuturuz."

"AVRUPA'DA BENZİN İSTASYONUNDAN GELİP TÜRKİYE'DE BASKETBOLCU OLMUŞ" : "72 milyonun yüzde 90’ı futbolla direkt ilgili. Türkiye çok büyük bir atılım geçirmekte. Biz, basketbol konusuna baktık. Bir ne yapmışız dedik. Asla hiçbir gazeteciye tepkim olmadığını biliyorsunuz. Biz eleştirilerden rahatsız olmuyoruz. Basketbola, görevi devraldığımızda borç 34 milyon TL civarında. Yüzde 30-40’lık kur artışına rağmen borcumuz 22 milyon. Yani biz 12 milyon TL baskete ödeme yaptık. Kadın ve erkekler dahil. Kadınları tebrik ediyorum, Avrupa Şampiyonu oldular. Erkeklerde ise durum kötü. Yabancı oyuncular transfer edildi ve başarısızlık var. Keşke Türk oyuncular olsaydı dedik. Avrupa’da benzin istasyonundan gelip Türkiye’de basketbolcu olmuş deniyor. Davalık olduklarımız var."

Galatasaray'da ayrılık resmen açıklandı


OKTAY MAHMUTİ AÇIKLAMASI : "Oktay Mahmuti hocamızla konuştuk. "Sevgili hocam. 2 tane yolunuz var. Lütfen bizimle devam ediniz. Bizim mali olarak problemlerimiz var" dedik. UEFA’dan bize açıkça denildi. Siz, futboldan kazandığınızı futbol dışı harcayamazsınız dediler. Biz de Türkiye’nin konjonktürünü anlattık. Neler yaptıklarımızı ifade ettik. Bir ailede 13 kişi yatıyor, 1 kişi çalışıyor. Kredi ana para ödemesine 226 milyon TL ödedik. Dev bir
holding bile ödemekte zorlanır. Biz nasıl ödedik? En büyük destekçimiz taraftardır."

"ELİNDE KAPI GİBİ KONTRAT VAR" : "Oktay hocamızın sözleşmesi ve alacağı belli. 1.2 milyon dolardan kontratı var. 5 milyon TL ediyor. Biz de hocamıza gücümüzü anlattık. Bunu ödemekte zorlanırız. İndirim yapın dedik. İndirim yapmayabilir, yasal olarak hakkı var. Ya da bize ödeme planı verin, bizle devam edin. Ama bizle devam etmeyecekseniz yine bir plan çıkarın dedik. Hocamız da ben elimden geleni yaptım. Galatasaraylı değilim, indirme yapma imkanım yok. Kendime iş bulmalıyım dedi. Haklı, hiçbir şey diyemem. Elinde kapı gibi kontrat var. Bir önceki antrenörümüzün de yaptığı hacizler var. Prandelli’den de var. Halen borcumuz var Prandelli’ye. Bunu ödeyeceğiz. Biz insanlarla hep kötü ayrılmışız. Çok güzel evlenip, çok kötü ayrılmışız. Hocamız bizi muallakta bıraktı. Ne karar verecek bilmiyorum."

Muslera'dan EURO 2024 adaylığına destek


BASKETBOLDA KÜÇÜLMEYE Mİ GİDİLECEK?
"Basketbolda küçülmüyoruz. Otarşizm diye bir şey var. Kendine yeterlilik diye bir şey var. Biz yıllarca her türlü branşı getiren bir camiayız. Ama bazı şeyleri yitirdik. Torba yasa diye bir şey çıktı. Amatörlere vergi iadesi konusu var. Devlete ve maliyemize sesleniyorum. En az 6 aya ihtiyacımız var. Gelen paraları hemen amatör şubelere aktaramıyoruz. Diğer kulüpler için konuşmak benim haddim değil. Biz maliyeden rica ediyoruz. Bizim zaten paramız yok. O vergi borcunu kapatmak için yine kredi almak zorundayım. Taksitlendirme öne alınsın, tahakkuk üzerinden gidilmesini istiyorum."

"ÜNAL AYSAL İSTERSE YARDIM EDER" : Ünal Aysal ile ilgili bir şey demedim. Dediklerim ortada. Ünal Aysal değerli bir başkan. Onun zamanında 2 şampiyonluk yaşandı. Kendisi ile başkanlığı bıraktıktan sonra birlikte bulundum, konuştum. Galatasaray’ın sorunlarını konuştuk. Kendisinin dediğinden gidelim. Kendisi bize bir sponsorluk vaadinde bulunmadı. Sadece bütün giderleri karşılarım dedi. Basket A.Ş kurulursa tabi. Bize güvenmesi gerekir. Voleybol A.Ş ve Basketbol A.Ş programımızdaydı. Ama A.Ş olunca profesyonelleşiyorsunuz ve yardımı alamıyorsunuz. Ünal Bey sevdiğimiz bir insan. Diğer başkanlarımız gibi. Benim özel bir kastım yok. Kendisi isterse yardım eder, isterse etmez. Eğer bir camia da 1 kişinin yardımına muhtaç hale geldiyse yazıklar olsun. Camia, camiayı ayağa kaldırır."

Yorumlar