GALATASARAY

Galatasaray'ı yakan kural değişiyor

FIFA elle oynama kuralını değiştirmeye hazırlanırken, elin konumuna göre detaylandırılmış bir vücut haritasıyla yeni uygulamaya açıklık getirildi.

Galatasaray'ı yakan kural değişiyor

Futbolda büyük tartışmaya neden olan elle oynama kuralının değiştirilmesi yönünde hazırlık yapılıyor. Alman Bild gazetesinin haberine üç başlıkla bu kuralın nasıl uygulanacağını tanımlayan mevcut kuralın yerine 12 kriterli yeni bir kural konulacak. 
 
Futbol oyun kurallarını belirleyen kuruluş IFAB’ın 2 Mart’taki toplantısının öncesinde FIFA’nın konuyla ilgili dökümanlarından hareket edilerek oluşturulduğu belirtilen yeni uygulamanın, 1 Haziran’dan itibaren geçerliliği olacağı belirtildi. IFAB toplantısında yeni kuralın geçeceği ve yazdan itibarense uygulanacağı ifade edildi. 
 
El belden yukarıdaysa mutlak penaltı  
Yeni kural insan bedeni ve kolun pozisyonunu baz alarak, buna göre bir karar varılmasına yol açacak. Oyuncunun kolunu belden yukarıda konumlandırdığı altı pozisyon için elle oynama kararı verilecek ve bu yoruma açık olmayacak. 
 
İki bölgede takdir hakemin  
Kuralı anlatmak için oluşturulan görselde bu altı duruş pozisyonu için kırmızı renk kullanıldı. Futbolcunun elinin belden aşağıda olduğu dört farklı bölgede ise topla el buluşsa dahi devam kararı verilecek. Elle oynama kararı verilecek bölge ile devam kararı verilecek bölge arasındaki kısım içinse takdir hakemin olacak. 
 
Aynı harekete defans, hücum ayrımı 
Hücum eden bir takımın oyuncusunun topu eliyle kaleye sokması durumundaysa, pozisyonda kasıt olup olmadığına bakılmaksızın gol iptal edilecek. Diğer yandan kendi ceza sahası içerisindeki futbolcular aynı hareket nedeniyle cezalandırılmayacak ve buna penaltı verilmeyecek.     
 
Benfica penaltı kazanamayabilirdi 
Elle oynamanın yeni kuralı eğer şu an yürürlükte olsaydı, Benfica-Galatasaray maçındaki pozisyona penaltı verilmeyebilirdi. Topun Marcao’nun koluna değil de; kol ile omzun birleştiği göğüs bölgesine isabet ettiği öne sürülmüştü. Ancak koluna çarpmış olsa bile penaltı olmayabilecekti. Çünkü Brezilyalı futbolcunun kolunun pozisyonu sarı alan olarak gösterilen bölgeye denk geliyordu. Yere 90 derecelik açıyla yana açılan kola çarpan top için karar, hakemin takdir hakkına kalacaktı.  

Yorumlar