SPOR MEDYASI

Dopingli Aslı Çakır altınları vermiyor!

Dopingli çıkan atlet Aslı Çakır Alptekin'in ,Spor Genel Müdürlüğü'nün iadesini istediği 2000 Cumhuriyet altını karşılığı yakşalık 2.5 milyon TL'yi, "hepsini harcadım" diyerek vermediği iddia edildi.

Dopingli Aslı Çakır altınları vermiyor!

2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda 1500 metrede 1.olan fakat sonrasında dopingli olduğu ortaya çıkan Aslı Çakır'a verilen 2000 altın karşılı 2.5 milyon TL'lik ödülün iadesi için Spor Genel Müdürlüğü çalışma başlattı.Çakır'ın ise "hepsini harcadım" diyerek parayı vermediği iddia edildi.

Atlet Aslı Çakır Alptekin dopingli çıktığı için devletten aldığı 2000 altını geri vermiyor. Resmi makamlar tarafından kendisine yapılan çağrıya, “Hepsini harcadım, kalmadı” dediği iddia edilen sporcuya nasıl bir uygulama yapılacağı henüz tespit edilemedi.

Vatan gazetesinin haberine göre; 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda 1500 metrede 1. olarak altın madalya kazanan Alptekin daha sonraki süreçte biyolojik pasaportunda meydana gelen sapmalar nedeniyle Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF) tarafından suçlanmış, uzun süren hukuki bir süreç yaşanmıştı. Sonuçta Uluslararası Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) giden dava sporcunun ‘’Suçu kabul etmesiyle’ 8 yıllık cezayla sonuçlanmıştı.

2015'te bu hareketler akılda kaldı

GENEL MÜDÜRLÜK HACİZ ÇIKARABİLİR

Bu gelişmenin ardından önce IAAF, Aslı Çakır Alptekin’in kazandığı altın madalyanın ardından da kendisine verilen tüm ödüllerin dökümünü isteyerek iadesinin sağlanması konusunda baskı oluşturmuş, ardından Spor Genel Müdürlüğü 2000 Cumhuriyet Altını karşılığı yaklaşık 2.5 milyon TL’lik ödülün iadesi çalışmalarını başlatmıştı. 30 yaşındaki sporcu özel kuruluşlar ve şahıslar tarafından da pek çok maddi ödül verilmişti.

Süreci başlatan Genel Müdürlüğün ödül iadesi girişiminin ardından sporcunun “hepsini harcadım” iddiasına karşı şimdi nasıl bir girişimde bulunacağı, haciz kararı çıkartıp çıkartmayacağı merakla bekleniyor.

TREND HABERLER
Yorumlar
TREND HABERLER