TENİS

Djokovic kayıpsız devam etti!

Wimbledon Tenis Turnuvası'nda ikinci tur maçı için korta çıkan son iki yılın şampiyonu Novak Djokovic, Fransız Adrian Mannarino'yu 3-0 mağlup etti.

Djokovic kayıpsız devam etti!

İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen sezonun üçüncü grand slam turnuvası Wimbledon'da, dünya klasmanında 55. sırada yer alan Fransız Mannarino'yu 6-4, 6-3 ve 7-6'lık setlerle yenen 1 numaralı seribaşı Djokovic, üçüncü tur biletini aldı.

Beş kez katıldığı turnuvaya son iki yıldır ikinci turda veda eden Fransız sporcu, geçen ay Fransa Açık'ta "kariyer grand slam"i yapan ve Wimbledon'da dördüncü şampiyonluğu kovalayan Djokovic karşısında ilk 9 oyunluk bölümde fazla hata yapmadı ve iki tenisçi de servislerine tutundu. 10. ve son oyunda "backhand" vuruşlarından dört kez puan kaybeden rakibinin hatasını iyi değerlendiren ve servis kıran Sırp sporcu, 34 dakika süren ilk seti 6-4 hanesine yazdırdı. 

İlk sette iki tenisçi de file önünde hatasız bir performans ortaya koyarken, Djokovic ilk servislerinden kazanılan puanlarda yüzde 83'lük başarı oranı yakaladı.

İkinci sette de rakibinin "backhand" vuruşlarına yüklenen 29 yaşındaki Djokovic, Fransız sporcunun bu tür vuruşlarında üç kez puan verdiği ikinci oyunda servis kırarken, bir sonraki oyunu da alarak 3-0 öne geçti. Kalan oyunlarda maçı domine eden Sırp oyuncu, seti 6-3 kazanarak durumu 2-0'a taşıdı.

Üçüncü setin ikinci oyununa puan getiren "return" ve "winner" vuruşlarla başlayan ve 40-0 üstünlük sağlayan Mannarino karşısında ilk servislerini oyuna sokmakta zorlanan Djokovic, elde ettiği ikinci avantaj puanını iyi değerlendirdi ve maç boyunca en çok zorlandığı bu oyunda servisine tutunmayı başardı. 

Sırp tenisçi, yorgunluk belirtileri gösteren ve üst üste yaptığı hatalarla puanlarda geriye düşen Mannarino'nun yedinci oyunda servisini kırarak durumu 4-3 yaptı ancak kendisinin rakibine karşılık vermekte zorlandığı ve iki kez çift hata yaptığı onuncu oyunda bu kez Fransız sporcu servis kırarak oyunlara 5-5'lik dengeyi getirdi.

Setin galibini belirlemek için gidilen tie-break bölümünde iki sporcunun performansı sık sık seyircilerden alkış alırken, çekişmeli geçen ralliler de büyük heyecana sahne oldu. Tie-berak'i 7-5, seti de 7-6 kazanan Djokovic, korttan 3-0 galip ayrıldı.

Toplam 124 dakika süren maçta Sırp tenisçi, 6 "ace", 8 çift hata, 21 basit hata ve 23 "winner" vuruşuyla tamamladı. Fransız sporcu ise 5 "ace", 3 çift hata, 42 basit hata ve 30 "winner" vuruşuyla mücadeleyi tamamladı. Djokovic, ilk servislerden kazanılan puanlarda yüzde 84 başarılı oldu. 

- Djokovic, üst üste en çok maç kazanan üçüncü isim 

Fransız Mannarino karşısında 3-0 galip gelerek adını üçüncü tura yazdıran Novak Djokovic, aynı zamanda grand slam'lerde aralıksız 30. galibiyetini elde ederek, bu alanda en iyi üçüncü tenisçi unvanını aldı.

Grand slam turnuvalarında en son geçen yıl Fransa Açık finalinde İsviçreli Stan Wawrinka'ya yenilen 29 yaşındaki tenisçi, yine geçen yıl çıktığı Wimbledon'daki ilk tur maçından bu yana mağlubiyet yüzü görmedi. 

Djokovic üst üste kazandığı 30 galibiyetle, 1937-1938 yılları arasında 37 maç kazanan Don Budge ve 1962-1968 yılları arasında 31 galibiyet elde eden Rod Laver'ın ardından üçüncü sıraya yerleşti.

Yorumlar