ROPÖRTAJ

Cicinho'ya göre en iyisi Beşiktaş

Sivasspor'un başarılı sağ kanat oyuncusu Cicinho, Türkiye'nin en iyi takımının Beşiktaş olduğunu söyledi.

Cicinho'ya göre en iyisi Beşiktaş

Sivasspor'un başarılı futbolcusu Cicinho, kendisine, takımı Sivasspor'a ve Türkiye Ligi'ne yönelik sorulara Fanatik gazetesi aracılığıyla yanıt verdi.

İşte o söyleşi,

1.5 senedir bu takımdasın. En fazla süre ile oynadığın takım hangisi?

5 sezon Roma'da oynadım. Real Madrid'de de 2 senem geçti.

Sivasspor'dasın ve hâlâ transfer teklifleri alıyorsun. Bu tekliflerle ilgili ne hissediyorsun?

Cicinho: Kulüpten ayrılmak, başka takımlara transfer olmak için zorluk çıkaran oyuncular vardır, ben onlardan değilim çok şükür. Teklifler bana her zaman, yaptığım iyi işleri hatırlatıyor. Bunun sonrasında da teklifler beni kamçılıyor. Daha iyi işler yapmak için, daha başarılı olmak için, kendimi daha istekli hissediyorum. O yüzden bana çok olumlu etkisi var.

'Yönetimimiz çok güvenilir'

Türkiye'ye gelen Brezilyalılar genelde çok uzun süre kalırlar. Örneğin; Fenerbahçe'den Alex de Souza 9 yıl kaldı, Galatasaray'dan Felipe Melo da 3 senedir burada. Bu ülke Brezilyalılar'a iyi geliyor herhalde!

 

Aslında bu durumu etkileyen iki faktör var. Bunlardan biri; yönetimler. Açıkçası, buradaki yönetimler, ülkemdekilere göre çok daha güvenilir. Futbol hayatı çok kısa ve bu dönemde iyi yönetimlerle çalışmak gerekli. Bir de taraftarların Brezilyalılar'a yaklaşımları çok iyi. Sivas'ta bana her zaman çok iyi, çok nazik davrandılar.

Roberto Carlos ile beraber geldin. Carlos gitti, senin için bir şey değişti mi?

Hayır, değişen bir şey yok. Hepimiz profesyoneliz. Carlos da öyle. O da ben de en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Giderken de çok güzel ayrıldık. Sarıldık, birbirimize başarılar diledik ve bana kattığı şeyler için teşekkür ettim. Belki gelecekte yine aynı yerde çalışabiliriz. O, şu an başka bir takımda ve umarım başarılı olur.

'Özgürlük bana yarıyor'

Atanın daha çok prim yaptığı bir ülke burası. Fakat sen attıran bölümdesin! Geçen yıl Asist Kralı'ydın, bu yıl da ilk ikidesin. Bunu neye borçlusun? Oyun sistemine mi? Yoksa hücum hattındaki oyunculara mı? Fikrin nedir?

Hepsinin etkisi var aslında. Takımımızın oyun sistemi, benim oyun stilim, hocalarımız... Üstte olmamda hepsinin çok büyük etkisi var. Benim yapacağım ortayı, gol yapacak oyuncu yoksa, o ortanın bir anlamı olmaz ki! Ben hücuma çıktığımda arkamı toplayacak bir oyuncu yoksa, yine olmaz. Hocalarımız nasıl bir oyuncu olduğumu biliyorlar ve bana özgürlük veriyorlar. Bu serbestlik de benim daha iyi olmamı sağlıyor.

Üç Büyükler'in sistemini herkes biliyor. Hangisi sana daha uygun?

Bence Beşiktaş. Türkiye'de en iyi futbol oynayan takım da onlar. Çok iyi bir defans hatları var. Forvet ve savunmada en iyi bağ kuran takım Beşiktaş. Geride de ileride de iyi işler yapıyorlar. Şampiyonluk adayım da zaten Beşiktaş.

 

Hafta sonu rakibiniz Beşiktaş...

Biz, çıktığımız her maçı kazanmak istiyoruz. Biz de iyi takımız ve kazanan taraf olabiliriz.

Tanrı'ya şükürler olsun, buradayım

Türkiye'den ayrıldığında burayı nasıl anlatacaksın?

Cicinho: Açıkçası bunu hiç düşünmedim. Yani Türkiye'den ayrılmayı hiç düşünmedim. Aslında ne futbolu bırakmayı ne de takımımı bırakmayı aklımdan geçirmedim henüz. Fakat şunu biliyorum: Bu ülkeye gelip Türk futbolunu ve mükemmel Türk insanını tanıdığım için Tanrı'ya müteşekkirim.

Tartışmasız Pele ve Messi

Ronaldo mu Messi mi? Pele mi Maradona'mı?

Pele'yi oynarken görmedim. Ancak videolardan takip ettim ve gerçekten belki de dünyanın gelmiş geçmiş en büyük oyuncusu. Her anlamda büyük bir oyuncu o. Şu anki jenerasyon için kıyaslama yaparsak, Messi. O, futbola çok büyük katkısı olan büyük bir futbolcu.

En iyi sağ kanat Eboue!

Biz, Dünya Kupaları'na çok gidemeyen bir ülkeyiz. Ama bu kupanın maçlarını izlerken, Türkiye'nin yarısı Brezilya'yı tutar. Ben de onlardan biriyim. Cafu'dan sonra Brezilya'da oynadın. Sana göre Türkiye'deki en iyi sağ kanat kim?

Buraya geldikten sonra gördüğüm en iyi sağ kanat, Eboue. Çok iyi maçlar çıkardı.

 

Sivas bana çok iyi geliyor

Cicinho'nun kriterleri neler? Roma, Madrid ve ardından Sivas... Çok önemli şehirlerde kalmışsın, şimdi ise bir Anadolu kentindesin.

Tabii ki Sivas mütevazı bir şehir. Sosyal anlamda biraz eksikler var, gerek restoran gerek alışveriş merkezleri olarak. Ama önemli olan şu; Bu şehir bana iyi geliyor. Ben de zaten küçük bir şehirde doğdum, büyüdüm. Benim için şu an en önemlisi; kariyerim, eşim ve çocuklarımın mutluluğu. Burada aile hayatım mükemmel. Bu yüzden 4 veya 5 sene daha futbol oynayabilirim diye düşünüyorum. Bir tek şartla; Bana neresi iyi geliyorsa orada... Kariyerimin devamlılığını sağlayabilmem için en düzgün şehirlerde yaşamayı tercih ederim.

Birçok büyük kulüpte oynadın. Halâ içinden geçen bir takım var mı oynamak istediğin?

Çok şükür ki tüm hedeflerimi gerçekleştirdim. Bir ihtimal derseniz; yine Sivasspor derdim. Çünkü hakikaten burası bana ve aileme her zaman iyi geldi, kendimizi çok mutlu hissettiğimiz bir şehir. Sadece şunu isterim; Kariyerim sona erdiğinde jübilemi Sao Paolo'da yapmak isterim.

Günahlar iz bırakır

Kolundaki dövmelerin anlamı nedir?

Şöyle bir yorum yapayım: Günahlar iz bırakır... Geçmişteki hayatımda yaptırmıştım bu dövmeleri. Şu anda çok fazla inançlı bir insanım. Şimdiki düşüncelerime sahip olsaydım, asla yaptırmazdım. Önceki hayatımdan kalan bir parça bu. Sınırlarım yoktu ve o hayatın izleri işte. Keşke hiç olmasaydı.

En sevdiğin yemek nedir?

Kebap... Kesinlikle!

Dinlediğin Türk şarkıcı var mı?

Cicinho: Melih! (Tercüman) Onun şarkılarına bayılıyorum.

TREND HABERLER
Yorumlar
TREND HABERLER