YAZARLAR

Yıldızların Tuzakları

Fenerbahçe kulübünün 2014 yılında başvurduğu ve başvurusunun reddedildiği “yıldız talebi” tekrar gündeme geldi. Fenerbahçe Kulübünün bu konuda resmi başvuru yaptığını şu anki TFF Başkanı olan Fenerbahçe eski Asbaşkanı Nihat Özdemir’den öğrendik.

Abdullah Biricik
Abdullah Biricikabdullahbiricik@hotmail.com

Bir televizyon kanalında, “Fenerbahçe’nin bu konuda başvuru yaptığını ve kurulların bu başvuruyu incelediğini” ifade etti. Peki daha önce tahkim kurulu ve TBMM tarafından reddedilen bu başvurunun tekrar gündeme gelmesinin ve yeni bir başvuru sürecinin sebebi nedir? Perde arkasında nasıl gelişmeler yaşanıyor? Bu konuda 3 senaryo var;

1-Sahada başarı gösteremeyen, Ali Koç’un masa başında şampiyonluk alarak kendini affettirmesi.

2-Fenerbahçe eski Asbaşkanı Nihat Özdemir’in başkanlık sürecinden faydalanmak.

3-Futbol yayın havuzundan daha yüksek gelir elde etmek.

Bu 3 sebebin kısmen elle tutulur yönleri olsa da asıl maksat çok daha farklı! Ulaştığım bilgilere göre Ali Koç’un Galatasaray’ın da desteği ile İcra Kurulu üyesi olarak görev yaptığı Avrupa Kulüpler Birliği (ECA), yepyeni bir organizasyon oluşturmak üzere  UEFA ile temasta bulunuyor. Hayata geçirilmeye çalışılan ve Şampiyonlar Liginin yerini alması beklenen bu yeni organizasyona göre, Avrupa’nın 4 elit liginden 4 takım ve kendi liginde en çok şampiyonluk yaşayan 1 takım bu organizasyona direk katılım hakkını elde ederken, listede olmayan o yılın Şampiyon takımları ise eleme ve play-off gibi aşamalardan geçecek. Direk katılım sağlayan takımlar bir kaç galibiyetle her yıl 50 milyon Euro’nun üzerinde gelir elde edecekken diğer kulüplerin katılımı durumunda bu rakam 20-25 bandında seyredecek. 5 yıllık süre ele alındığında, Galatasaray 5 yıl üst üste şampiyon olarak her yıl Şampiyonlar ligine katılım hakkı elde etse bile 125 milyon Euro gelir ederken, Fenerbahçe 250 milyon Euro garanti gelir elde edecek. Pek çok kulüp ve spor yöneticisinin konu ile ilgili bilgisi yok. Konunun ciddiyeti ve asıl maksadının anlaşılması noktasında paylaştığım bilgilerin araştırılması ve kulüplerin atacağı adımları bu kapsamda değerlendirmesi Türk Futbolunun geleceği adına büyük önem teşkil edecektir. 

Sevgilerimle...

Yorumlar
TREND HABERLER