YAZARLAR

Yasin’li Galatasaray'a geri dönüş!

Fatih Terim; Riekerink, Denizli ve Tudor dönemlerinde olduğu gibi Yasin’in vazgeçilmez olduğu bir Galatasaray modeli oluşturmayı kesinlikle düşünmemeli ve kendi tarzını yansıtmalı…

Abdullah Biricik
Abdullah Biricikabdullahbiricik@hotmail.com

    Galatasaray Sivasspor’a deplasmanda 2-1 mağlup oldu.

    Bu mağlubiyetin aşağıda belirteceğim taktik ve teknik sebepleri var ancak Galatasaray ne kadar kötü olursa olsun, Alex Taşçıoğlu adındaki bir yan hakemin, maç 1-0 iken ceza sahasın dışında cereyan eden bir pozisyonda orta hakeme panaltı çaldırması kabul edilebilir bir durum değil!

    Deplasmanda 1-0’dan maçı çevirirsiniz ama 2-0’dan çevirmek psikolojik olarak çok zordur!

    TFF’yi ve spor kamuoyunu Aleks Taşçıoğlu  konusunda takipçi olmaya çağırıyorum.

    Maça gelecek olursak Fernando-N’Diaye merkezli orta saha ile sezona başlayan Galatasaray, sezona çok iyi başladı. Galatasaray’ın diğer bölgelerindeki sıkıntılar bile orta sahanın kaliteli oluşu sebebi ile pek çok maçta tolere edildi. Fernando’nun sakatlığı ve  N’Diaye’nin gidişi yepyeni bir orta saha oluşturulmasını zorunlu kıldı. Ancak bu zorunlulukta seçilen Donk-Tolga ikilisi oldukça yetersiz kaldı. Bu yetersizliğin üzerine Yasin ve Nagatomo’nun yetersizliği eklenince ipler iyice koptu. Galatasaray oyun hâkimiyetini elde edemedi.

    Herkeste oluşan imaj, Riekerink, Denizli ve Tudor dönemlerinde olduğu gibi Yasin’in vazgeçilmez olduğu bir Galatasaray modelinin geri döndüğü yönündeydi!

    Nagatomo’dan bahsetmişken bu maddi imkânsızlıklar içerisinde Nagatomo yerine bonservisi olmayan Evra tercih edilseydi sol kanatta kaliteyi yükseltir, sol bekte bir Adriano-Clichy etkisi yaratırdı.

    Oyuna dönecek olursak oyuncu ve ilk 11 seçiminde buraya kadar her şey normal! Tercih yaparsınız, tutar veya tutmaz!

    Anormal olan ise 2. yarıya da aynı kadro ile çıkılmasıydı! Fatih Terim kariyerindeki bir Teknik Adamın oyunu okuyabilmesi ve müdahale etmesi gerekiyordu! Müdahale hem biraz geç oldu hem de Yasin sahadayken oyunu ve skoru her an değiştirebilecek teknik kapasitesi yüksek Feghuli oyundan alındı. Bu da anormal bir durumdu!

    Muslera ve Gomis ise takımın kötü olması sebebi ile yaşadıkları konsantre eksikliğini oyuna yansıttılar, kalitelerinin oldukça gerisinde bir performans sergilerdiler.

    Bütün bu öğelere, kadro yetersizliğine ve anormalliklere bir de yan hakem hatasının eklenmesi mağlubiyeti kaçınılmaz kıldı!

    Fatih Terim tecrübeli bir antrenördür ve bu mağlubiyetten gerekli dersleri çıkarır diye düşünüyorum. Ancak koşullar ne olursa olsun diğer antrenörlerin düştüğü Yasin yanılgısından kurtulmalı! 2 maç çalışkan gözüküp 10 maç yatan Yasin tamamen kızağa çekilmeli! Bek pozisyonunda Linnes-Mariano ikilisinde karar kılınmalı ikisinden biri sol beke monte edilmeli!

    Mevcut şartlarda daha iyisi olmadığı için Belhanda’dan faydalanılmalı, Eren ve Sinan daha çok süre almalı!

    Özetle Fatih Terim; Riekerink, Denizli ve Tudor dönemlerinde olduğu gibi Yasin’in vazgeçilmez olduğu bir Galatasaray modeli oluşturmayı kesinlikle düşünmemeli ve kendi tarzını yansıtmalı…

Sevgilerimle…

Yorumlar