YAZARLAR

Yabancı sınırı rafa kalktı

Galatasaray iki haftadır kazanamıyor ve yabancı oyuncu sayısı tartışmaları rafa kalkmış gözüküyor!

Abdullah Biricik
Abdullah Biricikabdullahbiricik@hotmail.com

     Galatasaray iki haftadır kazanamıyor ve yabancı oyuncu sayısı tartışmaları rafa kalkmış gözüküyor!

     Lucescu da ortalıkta yok!

     Medyada yabancı sayısını dile getiren de!

     Rıdvan da sus pus, Ertem’de Sinan Engin de!

     TRT başta olmak üzere hiçbir kanalda artık bu konu konuşulmuyor.

     Üstelik siyasetçiler de bu konu hakkında artık yorum yapmıyor!

     Öyle gözüküyor ki Galatasaray üst üste birkaç maç kazanmadan bu konu bir daha gündeme gelmeyecek!

     Aslında 2 hafta da olsa bu suni gündemi ortadan kaldırdığı için Galatasaray’a teşekkür etmek lazım.

     Türkiye’de yabancı sınırlaması daha önce de Muslera, Ujfalusi, Eboue,  Melo, Elmander, Drogba, Sneijder, Amrabat ve Riera gibi yıldızların Galatasaray’a geldiği Ünal Aysal döneminde gündeme gelmiş ve sonrasında 6 yabancı sınırı getirilmişti. Yerli oyunculara fahiş bonservis bedelleri konmuş, başta Galatasaray olmak üzere pek çok kulüp astronomik fiyatlarla yerli oyuncu transfer etmek zorunda kalmıştı!

     Yerli futbolcuların yetersizliği sonucunda da hem Avrupada başarısız sonuçlar alınarak ülke puanı düşürülmüş hem de Milli Takımlar düzeyinde başarısız olmuştuk. Bu başarısızlıklar sonrasında pek çok kulübümüz maddi sıkıntılar yaşamış, UEFA Finansal Fair Play kapsamında transfer yasakları ve UEFA’dan men edilme gibi cezalara çarptırılmıştı. Tribünde taraftar sayısı azalmış, kulüplerin ticari gelirleri iyice azalmıştı.

     Bu maddi ve sportif bilanço sonrasında yabancı sınırı tekrar kaldırılmış kulüplere herhangi bir sınırlama koyulmaması yönünde bir karara varılmıştı. Bu kural başta Beşiktaş olmak üzere pek çok kulübümüzün tekrar kalkınmasına, sportif ve ekonomik başarılar elde etmesine sebep olmuştu.

     Maddi imkansızlıklar içinde kıvranan Beşiktaş; Beck, Demba Ba, Tosic, Marcelo, Atiba, Sosa, Quaresma, Mario Gomez, Adriano, Talisca, Babel, Aboubakar ve Pepe gibi isimleri Türkiye’ye getirerek ligde ve Avrupa’da sportif başarılar elde ederek ekonomik olarak büyük bir gelişme katetmişti. Üstelik ülkemiz adına yaşanan bu güzel gelişmeler sırasında yabancı oyuncu sayısı hiç gündeme gelmemişti.

     Ama her ne hikmetse bu sene Galatasaray lige çok iyi yabancı oyuncularla başlar başlamaz bu konu tekrar gündeme gelmeye başladı. Bu kez daha yüksek sesle politikacıların da dahil olduğu bir sınırlama konuşulmaya başlandı.

     Kendisi de bir yabancı olan ve Rusya Futbol Federasyonuna yabancı sınırının kaldırılması tavsiyesinde bulunan Milli Takımlar Teknik Direktörü Mircea Lucescu, her Galatasaray kazandığında yabancı sınırlaması getirilmesi konusunda demeçler vermeye başladı!

     Unutulmamalıdır ki, bu durumlar kamuoyu nezdinde Galatasaray’ı durdurma çabası olarak algılanmaktadır!

     Futbolun bir endüstri olduğu unutulmamalı, konuşulacak ve alınacak bütün kararların bu endüstri içerisinde kulüplerin ekonomik  büyümelerinin önünün açacak şekilde düzenlenmesi esas alınmalıdır.

     Sevgilerimle…

Yorumlar