YAZARLAR

Video hakem nedir?

Video hakem uygulamasında ki en büyük handikap ise penaltı pozisyonları olacaktır. Bana göre bir maçın kaderini belirleyen en önemli husus çalınan haksız penaltılardır.

Abdullah Biricik
Abdullah Biricikabdullahbiricik@hotmail.com

Video hakem uygulaması birkaç yıldır konuşulan ancak hayata geçirilmesi noktasında faaliyete geçilemeyen bir doktrin! İki kanı var birincisi; ‘’futbolun hatalarla güzel olduğu’’ kanısı.

İkincisi ise; video hakem uygulamasının kaçınılmaz bir gereklilik olduğu kanısı. Birinci kanıyı savunanların sayısı oldukça fazla. Gel gör ki, futbolun giderek büyüyen bir endüstri olması, mali yatırımların en cazip sektörlerinden birine dönüşmesi ve de en önemlisi taraftarların yaşadığı adaletsizlik ve hayal kırıklıklarından dolayı tribünlerden ve futboldan uzaklaşması Video hakem uygulamasını kaçınılmaz kılıyor. Bu uygulamaya geçilmesi, maçın tamamen adil yönetilmesini sağlayacak olmasa da, ofsayt ve topun saha çizgileriyle olan ilişkisini deşifre edecek olması itibari ile bazı bariz hakem hatalarını ortadan kaldıracaktır.

Bu arada bilmeyenler için açıklayayım. Video Hakem uygulaması maç esnasında hakemin kafasında oluşan bir tereddütte veya yoğun olarak itiraz edilen bir pozisyonda hakemin, ekran başında pozisyonların tekrarını izleyen bir heyet ile kulaklıkla irtibat kurduğu ve gelen bilgiye göre karar verdiği bir sistemdir. Oyunun soğumaması için çık hızlı cereyan eder ve yarım dakika içinde karar verilir.

Bu sistem geçmişte de olmuş olsaydı, Maradona’nın elle attığı ve ‘’tanrının eli’’ dediği gol geçerli sayılmaz, 1986 Dünya kupasında yarı finale İngiltere kalırdı. Ve yine hatırlatalım 1986 Dünya Kupasını Maradona’lı Arjantin kazanmıştı. 

Yine aynı şekilde Aykut Kocaman’ın 1996 yılında Trabzonspor’a el ile attığı ve şampiyonluğu getiren gol iptal edilir belki de o sezon Fenerbahçe şampiyonluğu kaçırabilirdi.

Tarihte bu canlı örnekler aklımızdayken, Video Hakem uygulamasının ilk defa birkaç gün önce İspanya-Fransa maçında uygulandığını ve çok iyi sonuçlar vererek maçın neticesinin adaletli bir şekilde belirlenmesine sebep olduğunu da belirtelim.

Video hakem uygulamasında ki en büyük handikap ise penaltı pozisyonları olacaktır. Bana göre bir maçın kaderini belirleyen en önemli husus çalınan haksız penaltılardır. Video hakem uygulaması bu problemi tam olarak çözemez. Bariz elle kesilen ve hakemin görmediği bir penaltı belki verilebilir ama saatlerce tartışılan penaltı pozisyonları yarım dakika içerisinde hakemler tarafından karara bağlanamaz, bağlanırsa da  daha büyük tartışmalara neden olabilir. Penaltı problemleri için benim ayrı bir önerim var ama bunu ilerleyen makalelerimde dile getireceğim.

‘’Futbol hatalarla güzeldir’’ kanısı ile ilgili de birkaç kelam etmekte fayda görüyorum. Futbol hatalarla güzel olabilirdi ancak hakemlerin hem lig hem de uluslararası düzeyde çok kötü ve yetersiz olması, futbolda çirkin tezgâhların oluşma ihtimalleri, kulüplerin ve şirketlerin büyük maddi ve manevi kayıplara uğramaları ve de en önemlisi hataların sürekli aynı kulüpler aleyhine tekrarlanması futbolda adalet duygusunu zedelemekte ve özellikle de ülkemizde futbola olan ilgiyi azaltmaktadır.

Bu sebeple video hakem uygulamasını yetersiz olsa da çok yerinde buluyor ve bu sezon video hakem uygulamasına geçilmesini tavsiye ediyorum.

Sevgilerimle…

Yorumlar