YAZARLAR

Tudor rövanş maçında yok

Galatasaray’lı taraftarların bu hafta gazetelerde görecekleri en mantıklı en hayırlı ve en makul başlık ‘’Tudor Rövanş Maçında Yok’’ başlığıdır.

Abdullah Biricik
Abdullah Biricikabdullahbiricik@hotmail.com

Galatasaray’lı taraftarların bu hafta gazetelerde görecekleri en mantıklı en hayırlı ve en makul başlık ‘’Tudor Rövanş Maçında Yok’’ başlığıdır.

Bu başlığın atılabilmesinin tek yolu ise Galatasaray’ın dünkü hezimetine bir tepki vermesi gereken yönetimin, böyle bir karar almayı başarmasıdır.

Tudor, geçen yıl Galatasaray’lı taraftarların istediği bir teknik adamdı. Geldiğinde takımda özellikle disiplin anlamında bazı sıkıntıları giderdi ve takım daha diri bir görüntü sergiledi. Ancak aldığı sonuçlar yetersizdi ve Galatasaray şampiyonluk yarışından koptu. Tudor’un yaptığı iyi işlerde Tudor’u takdir eden makaleler de yazdım. Ancak gün itibari ile değerlendirdiğimizde, Tudor’un gerek oyuncu seçimleri gerek takım içi ilişkiler gerekse sahaya yansıttığı futbol, Galatasaray seviyesinin çok altında. Ve bu durum Galatasaray’ın Uefa kupası ön eleme maçında İsveç takımı karşısında hem futbol hem de skor olarak felakete sürükledi. Hem tarihi bir yenilgi aldı hem de tur şansını zora soktu. Üstüne de sahadaki yetersiz futbol gelecek adına büyük bir ümitsizlik yarattı.

Dün maçtan sonra sosyal medyada büyük bir tepki vardı. Eleştirilerin hedefinde Tudor ve Dursun Özbek vardı. 2 sezondur Galatasaray’da başarılı olamayan ve kulübün kaliteli isimlerini bir bir gönderen Özbek, yeni sezona da iyi transferler yapmasına karşın Sneijder krizi ile başladı. Galatasaray’ın dünyaca ünlü 10 numarasını bonservissiz göndermeye çalışan Özbek, gerekçe olarak Tudor’un sistemine uymadığını öne sürüyor. Tudor’la sahada herhangi bir sistem göremeyen taraftarlar da haklı olarak isyan ediyor. Hem Tudor’un hem de Dursun Özbek’in Galatasaray’ı yönetebilecek kapasitede olmadığını düşünüyorlar. Ortaya çıkan sorunlar ve sahadaki başarısız sonuçlar da taraftarların bu iddialarını doğruluyor.

Dursun Özbek taraftarın bütün isyan ve eleştirilerine rağmen istifayı düşünmüyor. Üstelik Divan Kurulunda ibra ediliyor. Bu gerçeklerle düşündüğümüz zaman Tudor’un gönderilmesi kısa vadede tek çare olarak gözüküyor. Şu anda boşta olan Lucescu ise en mantıklı çözüm olarak gözüküyor.

Benim kanaatim ise Sneijder gibi bir yıldızı göndermeye çalışan, takımda herhangi bir sistemi olmayan, Selçuk Tolga ve Yasin gibi teknik özellikleri sınırlı olan futbolculardan medet bekleyen Tudor’un bir an önce gönderilmesi ve Galatasaray vizyonuna yakışan bir Antrenör getirilmesi yönündedir.

Ve Lucescu olsa da olmasa da Galatasaray rövanş maçına Tudor ile çıkmamalıdır. Galatasaray gibi büyük bir camiaya yakışan budur.

Sevgilerimle…

Yorumlar