YAZARLAR

Süper Ligde Alkışı Hak Edenler

3 büyük takımın her hafta altın tepsi ile birbirlerine sundukları fırsatların, “ellerin tersi” ile itildiği ilginç bir dönem yaşıyoruz!

Abdullah Biricik
Abdullah Biricikabdullahbiricik@hotmail.com

3 büyük takımın her hafta altın tepsi ile birbirlerine sundukları fırsatların, “ellerin tersi” ile itildiği ilginç bir dönem yaşıyoruz!

Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş…

Biri 27, biri 25 diğeri de 24 puanda…

Henüz ilk yarı bitmeden Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin 4, Galatasaray’ın 3 mağlubiyeti var.

Beşiktaş 7, Fenerbahçe 8, Galatasaray 9 maçta puan kaybetmiş.

45 puan üzerinden hesaplandığında Beşiktaş’ın 18, Fenerbahçe’nin 20, Galatasaray’ın ise 21 puan kaybı var.

Bu duruma bağlı olarak, taraftarların kendi Teknik Direktör ve Kulüp Başkanlarına karşı yoğun bir tepkisi var.

Neredeyse her puan kaybından sonra sosyal medyada birileri istifaya davet ediliyor.

Gel gör ki mevcut değerlendirme tamamen bizim bakış açımızın sığlığı ile alakalı! Futbol değerlendirmemizi 3 büyük takım ekseninde yapıyoruz. Anadolu Kulüplerinin yükselişi ve doğru yapılanmasını göz ardı ediyoruz. Doğru transferler, doğru yönetimler ve antrenör seçimleri ile fark yaratan pek çok Anadolu Kulübü, hem 3 büyüklere futbol dersi veriyor hem de ligi domine ediyor. Bakalım bu durum istatistiklere nasıl yansımış?

Sivasspor oynadığı 15 maçın 10 tanesini kazanmış.  Galibiyet yüzdesi %66,7. 4177 isabetli pas ile pas isabet oranı %75. 82’si isabetli olmak üzere rakip kalelere tam 163 şut çekmiş.

Malatyaspor’un top kapma oranı %67,7. 5023 isabetli pas ile pas başarı oranı %80,2. Attığı 31 golün 25 tanesi ceza sahasının içinde organize atakla atmış.

Alanyaspor’un top kapma başarı oranı %61,9. 4086 pas ile pas başarı oranı %73,8. Akan oyunda 250 orta açılmış. Atılan 24 golün 22’si organize atakla ceza sahası içinde atılmış. 

Başta Sergen Yalçın olmak üzere; Erol Bulut, Okan Buruk ve kendisini her anlamda yenileyerek beni en çok şaşırtan isim olan Rıza Çalımbay şu ana kadar fark yaratan Teknik Direktörler.

Mevcut Teknik Direktörlerin yanı sıra, onları bu göreve getiren ve kulüplerini doğru bir planlama ile üst sıralara taşıyan Kulüp Başkanları; Mecnun OTYAKMAZ, Hasan ÇAVUŞOĞLU, Adil GEVREK gibi kaliteli spor adamlarını da ayrıca tebrik etmek ve alkışlamak lazım.

Sevgilerimle…

Yorumlar
TREND HABERLER