YAZARLAR

Şenol Güneş ve Tudor!

Dün ligin kaderini, belki de şampiyonluğu belirleyen bir derbi izledik.

Abdullah Biricik
Abdullah Biricikabdullahbiricik@hotmail.com

             Galatasaray kendi evinde kazanma geleneğini sürdürerek, Beşiktaş'ı 2-0 mağlup etti ve takipçisi ile olan puan farkını 1'den 4'e çıkardı. Üstelik Beşiktaş'ın Başakşehir ile olan puan farkını da 4'e çıkardı.

            Yani kendi şampiyonluk şansını, liderliğe yükselerek son 3 maçta kendi inisiyatifi ve performansına bırakan Galatasaray, Beşiktaş'ın 2. olma ihtimalini bile ateşe attı.

            Maçın konuşulması gereken en önemli noktası Fatih Terim'in bilgi ve tecrübesidir! Fatih Terim teknik ve taktik zekası ile bir kez daha Şenol Güneş'i mağlup ederek kendi farkını ortaya koydu! (Şenol Güneş Fatih Terim ile karşılaştığı 16 maçta sadece 2 galibiyet alabildi.)

            En kreatif ve üretken orta saha oyuncusu N'diaye'yi kadroya almayan Fatih Terim, o pozisyonda Donk'u sahaya sürerek Beşiktaş'ın orta saha ve duran toplardaki hava topu hakimiyetini engelledi.( Beşiktaş bu sezon duran toplardan 20 gol attı ve ligde duran toplardan en çok gol bulan takım.) Daha önce 6 numara olarak oynattığı Fernando'yu 8 numara pozisyonunda oynatarak, 1 gol ve  1 asist ile maça damga vurmasını sağladı.

            Terim'in bu hamlelerine karşın Şenol Güneş ise 6 haftadır topla oynayarak kazanan takımı bozarak, Galatasaray'ı durdurmaya yönelik bir taktik ile sahaya çıktı. Adem Ljajic'i sol kanada çekerek ''oyun kurma'' özelliğinden faydalanamayan Güneş, Necip Caner ve Lens gibi üretken olmayan oyuncuları da aynı anda oynattı. Ljajic'in orta sahadan kopmasıyla Atiba ve Dorukhan da sezonun en etkisiz maçını çıkarmış oldu. Bütün bu argümanları topladığımızda Şenol Güneş'in ''büyük maçları yönetememesi problemi'' ile  bir kez daha karşı karşıya kaldığını söyleyebiliriz.

            Bütün maçları kazanabilirsiniz ama büyük maçları ve derbileri kazanmak, taktiksel zeka, özgüven ve cesaret ister. Şenol Güneş, Tudor ve pek çok antenörün kaybettiği nokta bu!

            Sevgilerimle…

Yorumlar 2 yorum