YAZARLAR

Milli Takım'ın reçetesi

Yıllardır aynı oyuncularla mücadele etmeye ve başarı yakalamaya çalışıyoruz. Başarısız oldukça aynı oyuncuları tercih etmeye devam ediyoruz.

Abdullah Biricik
Abdullah Biricikabdullahbiricik@hotmail.com

A Milli Futbol Takımımızda yıllardır başını alıp giden bir başarısızlık var.

      Albert Einstein ‘’Aptallığın en büyük kanıtı, aynı şeyi defalarca yapıp farklı bir sonuç almayı ummaktır.’’ Demiş.

      Sanırım durumumuz bu! Yıllardır aynı oyuncularla mücadele etmeye ve başarı yakalamaya çalışıyoruz. Başarısız oldukça aynı oyuncuları tercih etmeye devam ediyoruz. Hatta yetmiyor, aynı Teknik Direktörleri bile tekrar tekrar çağırıyoruz.

      Başımızda futboldan çok iyi anlamayan bir Federasyon Başkanı var! Beşiktaş’ta üst üste başarısız sezonlar yaşayan ve yaşatan bir Başkan! Biz ülke olarak o ismi federasyonun başına getirip, Einstein’ın bahsettiği durumun ötesine geçtik! Daha anlaşılır olması adına; müstakil tek katlı bir ev yapmayı başaramayan bir müteahhitten gökdelen yapmasını istedik.  Einstein’ın bizi anlatan yeni bir söz bulması gerekirdi ama belki de bu kadarını o bile tahmin edemedi! Durumumuz bu kadar vahimken Yıldırım Demirören’den benim yaptığım tespiti yapabilmesini beklemek ve buna bağlı olarak bir çözüm üretmesini beklemek sadece hayal olur.

      Dünyada başarılı olan Milli Takımları incelediğimizde karşımıza 2 fotoğraf çıkıyor!

      Birincisi Brezilya Arjantin Fransa ve Belçika gibi ülkelerin yer aldığı fotoğraf! Bu Ülkeler Dünyanın en iyi kulüplerine çok sayıda oyuncu gönderiyor ve bu oyuncularla iyi bir harman oluşturup iyi bir takım ortaya çıkarıyorlar. Günümüzde özellikle Belçika ve Fransa’nın bu alanda rakiplerine fark attığını ve çok iyi bir takım kurduklarını görebiliyoruz.

     İkinci fotoğrafta ise kendi liginde çoğunlukla yerli futbolculardan çok iyi bir takım kurup o yıllara damga vuran takımlara sahip ülkeler var. Bir dönem Ajax fırtınası estiren Hollanda, Galatasaray’ın Uefa kupasını kazandığı jenerasyonda dünya üçüncüsü olan Türkiye, Bayern Münih ile Almanya ve son yıllarda Barcelona ile bu ivmeyi yakalayan İspanya var. Başarılı olan ve çoğunlukla yerli oyunculardan kurulu olan takımın kadrosunu olduğu gibi Milli Takıma aktarıp, oynayamayacak olan yabancı oyuncuların yerine diğer takımların en iyi oyuncularını monte ederek oluşturulan Milli Takımlar.

      Biz daha önce Galatasaray ile bu çıkışı yakaladık. Uefa kupasını kazanan kadronun iskeletini alıp, o kadronun içerisine İlhan Mansız ve Yıldıray Baştürk gibi isimleri serpiştirerek çok iyi bir kadro kurduk ve Dünya üçüncüsü olduk. Şu anda bu şekilde Avrupa’ya damga vuran takımımız olmadığı için tek yapmamız gereken 1. Fotoğrafta yer alan sistemi uygulamak.

      Yani Milli Takımın reçetesi Galatasaray Beşiktaş ve Fenerbahçe’den futbolcu çağırma ezberini bozarak, Avrupa’da oynayan Ömer Toprak, Çağlar Söyüncü, Kaan Ayhan, Emre Mor, Cengiz Ünder ve Enes Ünal gibi genç ve dinamik oyuncularımızdan bir iskelet kurup bunların içerisine ligimizde oynayan  Yusuf Yazıcı, Abdülkadir ve Emre Akbaba gibi genç ve yetenekli oyuncuları katıp gelecek vadeden bir kadro kurmaktır! Yıllardır Milli Takıma çağırılıp başarı yakalayamayan oyuncuların tamamına veda edilmelidir.

     Ama bu reçeteyi uygulayabilecek vizyona ve yenilikçiliğe açık olan bir Federasyon Başkanı ve onun seçeceği aynı vizyondaki bir teknik adama da daha çok ihtiyacımız var!

      Sevgilerimle…

Yorumlar