YAZARLAR

Milli görevden kaçınılmaz

Milli Takım ülkemizin futbolda ki en üst değeridir. Futbolumuzun temsiliyeti ve Uluslararası alanlarda şanlı bayrağımızın onurla dalgalandırılmasıdır.

Abdullah Biricik
Abdullah Biricikabdullahbiricik@hotmail.com

Ülkemiz çok kirtik bir süreçten geçiyor. Hain darbe girişimi ve sonrasında yaşanan süreçte en çok Milli Birlik ve Beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde Milli Takımı yalnız bırakmak, sırt çevirmek onun yerine bir kulüp başarısı peşinden koşmak tek kelimeyle aymazlıktır.

Milli Takım ülkemizin futbolda ki en üst değeridir. Futbolumuzun temsiliyeti ve Uluslararası alanlarda şanlı bayrağımızın onurla dalgalandırılmasıdır.

Üstelik bu görev için teklife dahi ihtiyaç yoktur. Türkiye Futbol Federasyonu'nun teknik adamlar statüsü ve çalışma talimatının ilgili "Milli Takımlar için görevlendirme" başlıklı 14. maddesinde göre "TFF acil ve gerekli gördüğü hallerde yapacağı değerlendirmeye göre seçtiği teknik adamı, kulübü ile ilişkisi devam etmek kaydıyla Milli Takımlarda belli bir süre için görevlendirmeye yetkilidir" ibaresi dahi bulunmaktadır.

Yani Futbol Federasyonu uygun görürse istediği Teknik Direktörü görevlendirme yetkisine sahiptir. Çünkü Milli Takım, takımlar üstü bir olgudur. Vatani bir görev, milli bir sorumluluktur.

Bugün Milli Takıma –en çok ihtiyaç duyulduğu bir dönemde- sırt çevirenleri vicdanlar ve tarih asla affetmeyecektir.

Hiç unutulmamalıdır ki; elde edilecek milli başarılar, bütün kulüp başarılarının üstündedir. Galatasaray’ın UEFA Kupasını kaldırmış olması  Galatasaray’lıları ve olaya milli hislerle yaklaşan sporseverleri mutlu etmişken, 2002 Güney Kore ve Japonya'da düzenlenen dünya kupasında Türkiye’nin Dünya üçüncüsü olması 72 milyon insanı sevindirmiş ve sokaklara dökmüştür.

Milli Takımımız, 1996 Avrupa Şampiyonası elemelerinde İsviçre, İsveç, Macaristan ve İzlanda ile birlikte 3.Grup'ta yer almıştır. Milli Takımımız, 8 maçı 4 galibiyet, 3 beraberlik ve 1 yenilgiyle İsviçre'nin ardından ikinci sırada tamamlamış ve İsveç'i ardında bırakıp o günkü statüye göre 'en iyi ikinciler' arasında yer alarak İngiltere'deki finallerin yolunu tutmuştur. Bu başarı yine ülkeyi bayram yerine çevirmiştir.

Avusturya ve İsviçre de düzenlenen EURO 2008 Avrupa Şampiyonasında A Milli takımımız Avrupa üçüncüsü olarak tarihi bir zafer kazanmış ve hepimizi gururlandırmıştır.

Ve yine bilinmelidir ki; Türk Milli Takımının özellikle yeni ve genç jenerasyonu (Cengiz Ünder, Çağlar Söyüncü, Emre Mor, Okay Yokuşlu, Enes Ünal, Yusuf Yazıcı vb…) ile önü açık ve geleceği parlaktır.

Bu bilinçle; bugün kendi kulüp başarısını Milli Takım’ın başarısına tercih edenler olursa asla telafi edemeyecekleri bir ayıba imza atmış olurlar. Ve bu ayıpları ile yaşamaya, hatırlanmaya mahkum olurlar…

Aziz Türk Milleti ve tarih Milli Görevden kaçanları asla affetmeyecektir.

Sevgilerimle…

Yorumlar