YAZARLAR

Lucescu modern çağın gerisinde

Lucescu'nun "3 büyüklerden az oyuncu çağırıyoruz" savunmasına ithafen söylüyorum. 4 maçta Milli Takımı gruplara taşımak için gelen bir antrenörün savunma mekanizması bu şekilde işliyor!

Abdullah Biricik
Abdullah Biricikabdullahbiricik@hotmail.com

  3 büyükler Milli Takıma futbolcu yetiştirme merkezi değildir, böyle bir misyonları da yoktur. Lucescu'nun "3 büyüklerden az oyuncu çağırıyoruz" savunmasına ithafen söylüyorum. 4 maçta Milli Takımı gruplara taşımak için gelen bir antrenörün savunma mekanizması bu şekilde işliyor! Daha önce sayısız ülkenin milli takımını dünyanın zirvesine çıkarmış da sanki, gelmiş bize projeler sunuyor. Tüm Türkiye mevcut şartlarda ne kadar kötü bir kadro kurduğunu biliyor. Kadrodan öte nasıl korkak ve hücumu düşünmeyen bir kadro zihniyetiyle çıktığını da biliyor. Bu sebeple bize akıl vermek yerine kendi eksikliklerini ve yetersizliklerini sorgula! Kalan 3 maçı nasıl kazanırım diye kafa yor!

                Aslında sıkıntı bir noktada bizden kaynaklanıyor! Dünya sürekli gelişip yenilenirken biz her zora düştüğümüzde modern ve genç beyinler yerine Lucescu ve Fatih Terim'e sarılıyorsak bu durumlara düşmeyi de hak ediyoruzdur. Çağ değişiyor! Bütün üst düzey kulüpler, Lucescu gibi sığ düşünen teknik adamlar yerine, modern genç ve enerjik teknik adamlara yöneliyor. Ve Zidane, Conte, Guardiola, Klopp, Pochettino gibi genç teknik adamlar çalıştıkları kulüpleri zirveye taşıyor.

                Bu gerçeklik içinde biz; Mustafa Reşit Akçay, Okan Buruk, İrfan Buz, Sergen Yalçın vb. isimler içerisinden Fatih Terim-Lucescu ikileminde gidip geliyoruz. Sonrasında da bu hüsranları yaşıyoruz. Yetmiyor üstüne de o kişilerden yenilgi savunması dinlemek yerine akıl alıyoruz.

                Gel gelelim Lucescu beyefendinin bahsettiği yabancı sınırlaması olayına! Lucescu bunu neden istiyor? Ya Galatasaray'ın çok iyi transferler yapıp lige fırtına gibi başlamasından sonra başta Rıdvan Dilmen olmak üzere pek çok kişinin bunu dile getirmesi ile başlayan süreci kendisine kalkan olarak kullanmak istiyor, ya da Galatasaray'ın milli takıma 10 oyuncu verdiği dönemi hala beyninde yaşıyor! Her iki ihtimal de bilimsellikten uzak, modern futbol endüstrisinin çok gerisinde olan düşünceler. Daha önce ülkemizde denenmiş ve bizi geriye götürmüş olan bir sistemin, çaresizlikten tekrar dile getirilmesi...

                İngiltere Milli Takımında Manchester United ve Chelsea'dan kaç oyuncu var? Yıldızı gittikçe yükselen Fransa Milli Takımında PSG ve Lyon'dan kaç oyuncu var? Tüm zamanların en başarılı takımı olan Brezilya Milli Takımında, Brezilya'da oynayan kaç oyuncu var? Sadece bu soruların cevabı bile Lucescu'yu çürütür ama maksadım bu değil.

                Daha başarılı bir Milli Takım istiyorsak, daha genç, daha dinamik, daha cesur  ve her şeyden önemlisi Milli Takımı 3 büyüklerden ibaret görmeyen bir Teknik Direktör seçmeliyiz...

                Sevgilerimle...

Yorumlar