YAZARLAR

Galatasaray ve Fenerbahçe birleşmeli

Galatasaray, Fenerbahçe, Trabzonspor, Bursaspor ve hakem hatalarıyla mağdur edildiğini düşünen diğer kulüpler birleşip yeni bir yayın havuzu kurmalı!

Abdullah Biricik
Abdullah Biricikabdullahbiricik@hotmail.com

Galatasaray, Fenerbahçe, Trabzonspor, Bursaspor ve hakem hatalarıyla mağdur edildiğini düşünen diğer kulüpler birleşip yeni bir yayın havuzu kurmalı!

Eskiden maçları sadece TRT yayınlardı. Özel televizyonlar yoktu o dönemlerde ve TRT alternatifsiz tek bir kanal olmasına rağmen bu işin hakkını verirdi. TRT’nin tek başına yaptığı yayınlar o dönemde büyük bir futbol sevgisinin oluşmasına sebep oldu. Üstüne de Galatasaray ve Trabzonspor gibi kulüplerin Avrupa kupalarında yakaladığı başarılar eklenince tadından yenmez oldu. Her geçen gün futbola artan ilgi kurulan özel televizyonların da dikkatini çekti ve maçları yayınlamak için yüksek rakamlar ödemeye başladılar. Her geçen gün artan rekabet, taraftar sayısı fazla olan kulüplerin daha çok büyümesine sebep oldu. Alınan yüksek ücretler daha kaliteli kadroların kurulmasına, kaliteli kadroların kurulması ise daha büyük başarıların elde edilmesine sebep oldu. Gel gör ki bu büyüme ve küreselleşme içerisinde, taraftar sayısı az olan ve kendi yağında kavrulan kulüpler ise yerinde sayıyordu. Pek çok takımın maçlarını hiçbir kanal yayınlamıyor satın almak istemiyordu.

Bu duruma gönlü razı olmayan büyük kulüplerimiz havuz sistemine geçerek tek ihale ile bütün kulüplerin maçlarının yayınlanmasını ve yapılacak ihale ile o kulüplerin de ciddi gelirler elde etmesini sağladı. Bu gelirlere daha sonraki süreçlerde iddia gelirleri de eklenince kulüplerimiz iyice büyüdü.

Bütün bu gerçeklik içerisinde en çok taraftar sayısına ve maddi potansiyele sahip olan Galatasaray ve Fenerbahçe gibi kulüpler, asla Federasyonu veya Kulüpler Birliği Başkanlığını bizim kulüpten birileri yönetsin gibi bir dayatma içerisinde olmadı. Hatta Aziz Yıldırım, kulüpler birliği yapısını ve kararlarını beğenmediği için toplantılarına katılmadı.

Şimdi büyük takımlarımız sayesinde oluşan bu düzeni ve bu global endüstiriyi kim yönetiyor?

-Yıldırım Demirören.

Kimdir Yıldırım Demirören?

-Beşiktaş kulübünde üst üste başarısızlıklar yaşamış ve kulübü tarafından istenmediği için ayrılmak zorunda kalmış olan  bir İş Adamı!

Kulüpler Birliği Başkanı kim?

-Göksel Gümüşdağ.

Kimdir Göksel Gümüşdağ?

-Neredeyse hiç taraftarı olmayan Başakşehir kulüp başkanı.

Yani büyük kulüpleri olmayan veya kulüplerinde yetersiz olan isimler şu an büyük kulüpleri ve bu büyük kulüplerin kurduğu bu global endüstriyi yönetiyor. İyi yönetebilseler yine sıkıntı yok ama hakem hatalarının zirve yaptığı bir sezon yaşıyoruz. Neredeyse bütün takımlar hakem hatalarının kurbanı oldu. Kaybedilen puanlar, alınan cezalar ve kaybedilen trilyonlar, bu kulüplerin en az birkaç yıl geriye gitmesine sebep oldu. Mağdur olan Bu kulüplerin başını da Galatasaray, Fenerbahçe, Trabzonspor ve Bursaspor gibi büyük bütçeli ve milyonlarca taraftarı olan kulüpler çekiyor.

İlginçtir ki taraftar sayısı Galatasaray ve Fenerbahçe’ye göre daha az olan Beşiktaş ve taraftarı olmayan Başakşehir kulüpleri ise hakem hatalarına neredeyse hiç uğramayan veya daha az uğrayan kulüpler olarak dikkat çekiyor.

Biri ligde 1. Sırada diğeri ise 2. Sırada!

Buna itiraz eden büyük kulüp Başkan ve yöneticileri ise ya hak mahrumiyeti ya da para cezası alıyor.

Beşiktaş kulübü başkanı Fikret ORMAN, 01.02.2017 tarihinde;  "Şimdi de hamdolsun Fenerbahçe ve Galatasaray'ı kardeş yaptık. Onlar da birbirlerinin haklarını korumaya başladı. Daha Türk Futbolu için ne yapacağız! Kulüpler Birliği'nde gündemde seçim konusu yok.’’ Şekilnde bir açıklama yaptı. Bu açıklama şu an ki durumu özetleyen ve ispatlayan bir açıklamadır.

Şimdi bir şirket hayal edin; en büyük yatırımcısı olan ve en çok otobüse sahip olan iki firma şirket içinde mağduriyete uğruyor, daha az para koyan veya hiç koymayan şirketlere ise ayrıcalık tanınıyorsa, büyük şirketler uğradığı maddi kaybı ve adaletsizliği dile getirdiğinde de para ve idari cezalarla karşı karşıya kalıyorsa sizce bu şirket doğru yönetiliyor mudur?

Mağdur olan takımlara baktığımızda en çok hakem hatasına maruz kalan ve puan kaybeden kulüpler; başta Anadolu kulüpleri olmak üzere Galatasaray, Bursaspor, Trabzonspor ve aynı düzeyde hataya uğramasa da Fenerbahçe gibi kulüpler! İlginçtir ki en çok taraftarı olan da maddi potansiyeli olan da yine bu kulüpler!

Bu kulüpler toplanmalı ve yayın havuzu tazminatını ödeyip çıkmalı, kendi yayın haklarını ihale edip daha büyük bütçeler elde etmelidir. Eğer hakem hataları ve adaletsiz tutumlar devam ederse, federasyonu olağanüstü kongreye götürüp kendilerini eşit ve adil yöneteceklerine inandıkları bir başkan seçmelidirler.

Sevgilerimle…

Yorumlar