YAZARLAR

Fikret Orman paralar nerede?

Futbolcu satışlarından dolayı azalması gereken borç yaklaşık 3 kat artmış! Ortada 276 milyon Euro’luk bir kayıp veya zarar gözüküyor!

Abdullah Biricik
Abdullah Biricikabdullahbiricik@hotmail.com

Dün oynanan Beşiktaş Sivasspor maçında, Beşiktaşlı taraftarlar “Fikret Orman Paralar Nerde” diye tezahürat yaptı.

        Bu sloganlar neden atıldı konu ile ilgili pankartlar neden hazırlandı?

        Gerçekten ortadan kaybolan bir para mı var?

        Yoksa Fikret Orman haksız yere mi suçlandı?

        Bir karalama kampanyası mı söz konusu?

        Sosyal medyada bir taraftarın sorusu dikkatimi çekti! Soru şu;

        “2 yıllık lig, Şampiyonlar Ligi ve reklam gelirlerine ek, çok yoğun bir futbolcu satışı olmasına rağmen kulüp neden bu kadar kötü bir durumda? Nerede bu kazanılan paralar?”

        Bu sorunun cevabına ulaşmak için kısa bir araştırma yapınca dikkatimi çeken ve cevabını bulamadığım bazı verilere ulaştım! Şöyle sıralayalım;

*Fikret Orman Stadı kendi imkanları ile yaptıklarını söylemişti ama Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın telefonla canlı yayında “BİZİM VERDİĞİMİZ PARALARLA YAPTILAR” demeci bize stadyumun da Beşiktaş kulübü tarafından yapılmadığını göstermişti. Sayın Orman neden bu konuda kamuoyuna yanlış bilgi verdi?

*Duayen gazeteci Atilla TÜRKER, Beşiktaş’ın bazı transferlerinde yapılan usulsüzlükleri belgeleri ile ortaya koyarak kamuoyu ile paylaşmıştı. Bu usulsüzlükler neden yapıldı?

*Olcay Şahan’ın çok düşük bir bedelle Trabzonspor’a verilmesi kafalarda ciddi bir soru işareti bırakmıştı. Piyasası olan ve Milli Takımda oynayan bir oyuncu neden yok pahasına elden çıkarıldı?

*Trabzonspor’da 4 yılda sadece 3 dakika forma giyen ve 2. ligde oynayan Mertcan ÇAM için yaklaşık 5 milyon TL ödenmiş, oyuncu hiç oynatılmadan sözleşmesi feshedilmişti. Bu transfer neden yapıldı ve neden kulüp zarara uğratıldı?

*Yine Atilla TÜRKER stadyum inşaatında tribün korkuluk işlerini Orman'ın ortağı olduğu “Orsan Ticari Araç Sistemleri Limited Şirketi”nin taşeron firma olarak yaptığını, Beşiktaş Kulübü’nün kasasından çıkan paranın, Fikret Orman’ın ortağı olduğu Orsan Şirketi’nin kasasına gittiğini yazarak bunu belgelendirmişti. Bu olay doğru ise neden gerçekleşti?

                                                  ∗∗∗

        Bütün bu veriler dışında, kulübün şu anda ne durumda olduğunu bilmek adına da kulüp tarafından açıklanan rakamlar ışığında kulübün maddi bilançosuna bugünkü Euro kuru(6,18) üzerinden bir hesaplayalım.

        Fikret Orman’ın Başkan olduğu yıl yani 2012’de kulüp tarafından açıklanan resmi borç miktarı yaklaşık 94 milyon Euro!

        Fikret Orman döneminde futbolcu satışından elde edildiği kulüp tarafından açıklanan gelir yaklaşık 71 milyon  Euro!

        Bu hesaba göre kalan borç miktarının azalması yani 23 milyon Euro olması gerekirken, 2018 yılında kulüp tarafından açıklanan resmi borç miktarı artarak yaklaşık 299 milyon Euro olmuş!

        Yani futbolcu satışlarından dolayı azalması gereken borç yaklaşık 3 kat artmış!

        Ortada 276 milyon Euro’luk bir kayıp veya zarar gözüküyor!

                                                     ∗∗∗

        Hem yukarıdaki soruların cevaplanması hem de mali bilançodaki 276 milyon Euro’luk kaybın veya zararın açıklanması, kamuoyununun ve taraftarların kafasındaki soru işaretlerini giderecektir.

        Sevgilerimle…

Yorumlar