YAZARLAR

Bir devrin sonu

Galatasaray’da artık Selçuk İnan devrinin kapanması gerekiyor.

Abdullah Biricik
Abdullah Biricikabdullahbiricik@hotmail.com

Galatasaray’da artık Selçuk İnan devrinin kapanması gerekiyor. Galatasaray’da çok büyük emekleri olan kaldırılan bütün kupalara doğrudan katkısı olan Selçuk inan, 2 sezondur Galatasaray’a zarar veriyor.

Top Galatasaray’da iken ona ulaşan her topta, takımın temposunu düşürüp hızlı atakları kesiyor. Topu evirip çevirip rakip takımın savunma hattının yerini almasını sağlıyor. Sürekli sağa sola veya geriye oynayarak ölü pas yapıyor. Ve de en önemlisi Galatasaray atağa çıkarken ciddi top kayıpları yapıp takımın kontratak yemesine sebep oluyor. Onunla özdeşleşen frikikleri ve duran topları da artık çok kötü kullanıyor.

Daha vahim olan şu ki bütün bu olumsuz özelliklerine rağmen hala 11’de oynuyor ve o bölgede oynaması muhtemel Josue gibi teknik, Tolga gibi mücadeleci oyuncuların forma giymesine engel oluyor.

Galatasaray’da bir diğer karın ağrısı şüphesiz ki Sabri. Sabri için yazacak çok şey yok aslında. Eskiden de yeteneksizdi, hala da öyle. Üstüne hiçbir şey koyamadığı gibi her geçen gün yerini daha çok garantiliyor. Yaptığı kademe hataları ile savunma dengesini bozduğu gibi, hücum anlamında da takıma hiçbir katkı sunamıyor, iyi bir orta veya asist yaptığında herkesi şaşırtıyor olması, durumun vahametini gözler önüne seriyor.

Sabri’nin de bütün yetersizliğine rağmen oynatılması, Cavanda ve Linnes gibi üst düzey iki sağbek oyuncusunun yedek kalmasına sebep oluyor.

Bu tabloya Yasin Öztekin ve belki de Semih eklenebilir ancak asıl devrim bütün olumsuzluklarına rağmen hiç kimse tarafından kesilemeyen Sabri ve Selçuk’un takımdan kesilmesi ile sağlanabilir.  Bu değişimi sağlayabilen kimse, Galatasaray’da bir devrimi gerçekleştirmiş olur.

Tudor belki Galatasaray’da şampiyonluk yaşar veya kıl payı kaçırır. Daha kötüsünün olabileceğini düşünmüyorum.

Ancak Igor Tudor’un  Glatasaray’da yapabileceği en büyük devrim, Selçuk ve Sabri devrini sona erdirmek olacaktır.

Ve o zaman Galatasaray’ı yepyeni güneşli günler bekliyor olacaktır…

Sevgilerimle…

Yorumlar