YAZARLAR

Beşiktaş imaj kaybediyor

Beşiktaş Başakşehir’le arasında olan 7 puanlık farkı 2 haftada 2 puana indirerek şampiyonluğunu kısmen zora soktu!

Abdullah Biricik
Abdullah Biricikabdullahbiricik@hotmail.com

Beşiktaş ve Fenerbahçe arasında oynanan derbi mücadelesinde kazanan yoktu ama kaybeden çoktu.

Beşiktaş Başakşehir’le arasında olan 7 puanlık farkı 2 haftada 2 puana indirerek şampiyonluğunu kısmen zora soktu! Bu derbi sonucundan sonra Beşiktaş’ın her maçı final maçına dönüştü. Kaybetme lüksü yok. Eğer kaybederse o hafta Başakşehir’in kazanmaması için dua etmekten başka şansı yok. Bu anlamda Beşiktaş kaybetti.

 Bir diğer kaybeden taraf ise Fenerbahçe’ydi. Fenerbahçe bu maçı kazansa ligi ilk iki takım arasında bitirme şansını büyük ölçüde yakalayacaktı ama bu şansı yakalayamadı.

 Benim gözümde ise asıl kaybeden Şenol Güneş ve Beşiktaş’tı! Çünkü Şenol Güneş şimdiye kadar elde ettiği saygınlık ve itibarı oyun içinde takımın yaptığı hareketler ve oyun sonunda kendisinin yaklaşımları sebebi ile her geçen gün yitirmekte, ciddi bir güven kaybı yaşatmaktadır. Beşiktaşlı futbolcuların yere düşüş şekillerinden tutun da hakemi etki altına almak için yaptıkları hareketler ne Şenol Güneş’e ne de 104 yıllık tarihi olan Beşiktaş kulübüne yakışmıyor. Eskiden her takımda kendisini atan fevri futbolcular olurdu. Bunların başında şu an FETÖ bağlantısı sebebiyle yurtdışına kaçan Galatasaray’lı Arif Erdem vardı. Nerdeyse her maç kendisini yere atar takımına haksız bir penaltı kazandırırdı ve her ne hikmetse hakemler bunu yerdi. Şu anda Beşiktaşta bu sayı o kadar çok ki akıllara bu işin organize yapıldığı şüphesi geliyor. Talisca’nın yere düşüş şekillerinden bazen ben bile  utanıyorum. Talisca, Cenk Tosun, Abubakar, Atiba, Oğuzhan ilk akla gelenler. Hiç bu kimlikte görmediğimiz Babel bile artık haksız fauller almak için hem hakemle uğraşıyor hem de kendisini yere atıyor.

Neredeyse her Beşiktaş maçından sonra rakip takım Teknik Direktörleri hakemlerden veryansın ediyor. Aşırı bir penaltı istatistiği var. Neredeyse her takımın hakem hatalarıyla birkaç maç kaybettiği ligde Beşiktaş’ın böyle bir problemi yok. 

Her iki Lyon maçında da hakem çok iyi dedik. Aslında iyi olan hakem değil, hakemi kolayca kandırmayı öğrenmiş olan bizim oyuncularımızdı. Yani uluslararası düzeyde bile hakemleri kandırmayı kolayca başaran bir takım haline dönüşen Beşiktaş, ülkemizde her geçen gün antipati duyulan bir takım haline gelmeye başladı. Bu işin sonu vahim! Hem Beşiktaş hem de Şenol Güneş için!

Geçmişte uğradığı haksızlıklar sebebiyle neredeyse her sporseverin 2. Takımı olan Beşiktaş, bugün çok farklı bir imaja sahip. ‘’BEŞİKTAŞ DÜŞMANLARI’’ diye bir tabir oluştu. Bu tabirin oluşması bile durumun vahametini gözler önüne seriyor. ‘’BEŞİKTAŞ HERKESİN İKİNCİ TAKIMIDIR’’ tabiri yerine ‘’BEŞİKTAŞ DÜŞMANLARI’’ tabiri daha çok kullanılıyorsa, herkesin başta Şenol Güneş ve Fikret Orman’ın şapkasını önüne koyup düşünmesi gerekiyor. Suçu başkalarına atmadan, neden bu hale gelindiği irdelenmeli araştırılmalı ve gereken tedbirler alınmalı diye düşünüyorum. Galatasaray UEFA kupasını kazandığı ve 4 sene üst üste şampiyon olduğu dönemde antipati toplamamış aksine her kesim tarafından ayakta alkışlanmıştı. 

Sevgilerimle…

Yorumlar