YAZARLAR

Hakan Cerrahoğlu

Hakan Cerrahoğlu

FutbolplusHC@gmail.com @HakanCerrahoglu rss Eklenme Tarihi: 31 Ekim 2017 16:54 - Güncelleme: 31 Ekim 2017 16:57

Çocukluk günlerimizdeki futbolun nostaljisi

Unutulmayan aşk şarkılarının kahramanları Tom Jones'ların, Engelbert Humperdinck'lerin, Neil Diamond'ların müzik dünyasını kasıp kavurduğu, Pele'lerin Johan Cruyff'ların, Lato'ların, Deyna'ların, Bonhof'ların, Rensenbrink'lerin futbola sevda kattığı o günlerde..

Yani bir zamanlar biz çocukken;

Hepimiz futbol oynardık. O zaman kaleler adım hesabıyla ölçülür, biçilirdi. Kale yerine iki büyük taş konulurdu. Topun sahibinin keyfine diyecek yoktu. İyi oynamasada takımdaki yerini alırdı. İyi oynayanları kendi takımına seçer, faullere penaltıya o karar verirdi. Sevmediği kişiyi oynatmazdı. Abanmak ve burun vurmak yoktu. Üç korner bir penaltıydı. Topu patlatan parasını öder, patlayan top ortadan kesilir, şapka olarak kullanılırdı.

Eğer maç eğimli bir yerde oynanıyorsa topu avuta, uzağa atan alır gelirdi.

İki takım arasında fark açılmışsa, galip olan işi şova döker, yerdeki topa yere yatarak kafa vurmak suretiyle golü atardı. Genelde kimse kaleci olmak istemezdi. Bu durum için de çözüm vardı. Gol atan kaleye geçerdi. Bu maçlar akşama kadar sürer, giderdi. Maçtan sonra çeşmede su kuyruğu oluşur,akabinde su savaşı başlardı.

Oyuncu sayısı bazen bir kişi fazla olduğunda, fazla oyuncu için; ilk yarı sizden ikinci yarı bizden adaletiyle, bu soruna da çözüm bulunurdu. Saflığın, temizliğin majör seviyede olduğu o çocukluk günlerimizde, bazen mahallenin ağabeyleri hakemlik yapar, en iyi oynayan iki oyuncuyu aynı takımda oynatmayıp dengeyi kurardı.

Sevdanın son günleriydi o günler, kaybetmeyi göze almayanlar için.İtiraf kadar da gerçek!

Ne güzel günlerdi, O, günler. Bir zamanlar biz çocukken.. Çocukluk günlerimizdeki futbolun nostaljisi, geçmişe özlemimiz.

Sevgili sanatçı dostum Tarkan’ın da O güzel şarkısında söylediği gibi,

Biz çocukken

ne güzel çiçekli kırlardık,

biz çocukken

rengarenk düş kanatlı kuşlardık,

bir masalda saklanan

sular kadar berrak çocuklardık...

Hayat gibi, sevda gibi.. bembeyaz duygularla futbol aşkıyla dolu...
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Çocukluk günlerimizdeki futbolun nostaljisi yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET SPOR MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro