eposta yazdır zoom+ zoom-

Beşiktaş resmen başvurdu! Anderson Talisca...

Beşiktaş resmen başvurdu! Anderson Talisca...

Beşiktaş Kulübü, 1-1 sona eren Atiker Konyaspor maçında kart görerek cezalı duruma düşen Anderson Talisca için resmi itirazda bulundu.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 19-02-2018 21:12 - Güncelleme: 19-02-2018 21:12

Beşiktaş Kulübü, Spor Toto Süper Lig’in 22. haftasında oynanan ve 1-1 sona eren Atiker Konyaspor maçında kart görerek cezalı duruma düşen Anderson Talisca için resmi itirazda bulundu.

Türkiye Futbol Federasyonu’na bir dilekçe yollayan siyah-beyazlılar emsal kararlardan örnek göstererek cezalı duruma düşen ve Fenerbahçe derbisinde forma giyemeyecek olan Talisca’nın sarı kartının iptalini talep etti.

Başvuru metni şöyle:

TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU BAŞKANLIĞI, TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU BAŞKANLIĞI, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu Başkanlığı'na

TALEPTE BULUNAN: BEŞİKTAŞ FUTBOL YATIRIMLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
KONU: Kulübümüz Futbolcusu Anderson Souza Conceiçao “Talisca”’nın 16.2.2018 tarihinde oynanan Konyaspor müsabakasında aşikar hakem hatası neticesinde görmüş olduğu sarı kart nedeni ile dördüncü sarı kartını tamamlaması ve buna ilişkin cezai uygulamanın kaldırılması talebini içeren dilekçemizdir.

Talisca

AÇIKLAMALAR :

1. 16.2.2018 tarihinde Konya Büyükşehir Belediye Stadyumu’nda Kulübümüz ile Atiker Konyaspor arasında oynanan Süper Lig müsabakasında hakem tarafından futbolcumuz Anderson Souza Conceiçao “Talisca”’ya maçın 52. dakikasında sarı kart gösterilmiştir. Ancak gösterilen bu sarı kart ciddi ve aşikar hakem hatasına dayalı olmakla, kaldırılması gerekmektedir. Şöyle ki, 

2. Müsabakanın 52. Dakikasında orta saha civarında rakip takım oyuncusundan seken top oyuncumuz Talisca’nın önüne doğru ilerlerken, koşarak arkasından gelen rakip takım oyuncusu Ali Turan ayak tabanını havaya kaldırmak sureti ile ve fakat ayağının ucu ile Talisca’nın ayağına basmıştır.  

Müsabakanın yayıncı kuruluşunun ekli görüntülerinde ilgili pozisyon çeşitli açılardan ve defalarca gösterilmiştir. Bu görüntüleri sunmakla birlikte bundan sonraki açıklamalarımızın dikkatle izlenerek değerlendirilmesini talep ediyoruz. 

Orta sahada topu kontrol etmesi ile birlikte atak başlatacak olan Talisca topa önüne almak ve sağına doğru dönerek ilerdeki arkadaşına doğru hareketlenecek iken, arkasından kontrolsüz bir şekilde koşarak gelen rakip takım oyuncusu Ali Turan, Talisca’nın ayağına basarak faul yapmıştır. 

Görüntülerin dikkatlice incelenmesi halinde Talisca’nın kırmızı, Ali Turan’ın ise yeşil krampon kullandığı, Talisca’nın faule maruz kalan sol ayağının faule maruz kaldığı ana kadar yere bastığı, hiçbir şekilde Ali Turan’ın ayağının üzerine çıkmadığı, Ali Turan’ın ayağının Talisca’nın ayağına basması ile birlikte Talisca’nın ayağını parmak ucundan başlayarak havaya kaldırdığı ve geriye doğru çektiği görülecektir. 

Pozisyonda hücum yönünde olan kişi Talisca, savunma yönünde olan kişi ise rakip takım oyuncusu Ali Turan’dır. Futboldan biraz olsun anlayan bir kişi, pozisyonun doğal akışında Talisca’nın kendisine doğru gelmekte olan topu önünde alarak sağına dönerek atağa kalkacağını, yani topla ilerleyip kaleye yöneleceğini veya ilerideki arkadaşına pas vererek onu gol pozisyonuna sokacağını tahmin edebilir. Bu durumda Talisca’nın zaten kendisine gelen bir topu kapmak için rakip takım oyuncusuna müdahalede bulunma gibi bir saiki olmayacağı tartışmasızdır.  

Pozisyonu Ali Turan açısından incelediğimizde ise, topun Talisca’ya doğru yöneldiğini ve önüne düştüğünü görmesi ile birlikte hızlıca ve kontrolsüzce koşarak oyuncumuzun arkasından geldiği, yine kontrolsüz bir şekilde sağ ayağının tabanını havaya kaldırdığını, bu eylem sonrasında Talisca’nın hafif bir darbe alması ile birlikte ayağını çekmesinin ardından Ali Turan’ın yere düştüğü görülmektedir.
Ali Turan’ın pozisyon sonunda yerde olmasının nedeni Talisca değil bizzat kendisidir. Bu derece kontrolsüz bir şekilde pozisyona müdahale etmeye çalışan Ali Turan’ın sol ayağı, Talisca’nın ayağına bastıktan sonra Talisca’nın ayağını çekmesi ve sağa doğru dönmesi ile hızını alamamış ve dengesiz bir şekilde yere basmıştır. Sonrası ise maalesef hakemi aldatmaya yönelik sözde bir kıvranıştır.  

Müsabaka hakemi ise 10 metre ötesinde cereyan eden pozisyonu başından sonuna kadar hatalı okumuş ve neticesinde telafisi imkansız zararlar doğmasına sebebiyet verecek şekilde Talisca’yı sarı kart ile cezalandırmıştır.
Anılan olayın gerçekleştiği dakikaya kadar her iki takım lehine ve aleyhine verdiği/vermediği kararlar ile müsabakanın sonucunu etkileyen hakemin, bu müsabaka ile sınırlı kalmayarak Beşiktaş A.- Fenerbahçe A.Ş müsabakasının da sonucunu şimdiden etkilemesi tarafımızdan son derece etkileyici bulunmuştur.
Ayağında basılan ve faule maruz kalan bir oyuncuya sarı kart gösterilmesi dünyanın hiçbir futbol müsabakasında olağan olarak kabul edilemez. Hele ki sonuçları o oyuncunun şampiyonluk yarışında en önemli müsabakalardan birine çıkması önünde engel teşkil ediyorsa.

Talisca’nın söz konusu pozisyondaki tek hatası kendini yere atmaması ve acısını rakip takım oyuncusu gibi abartılı bir şekilde göstermemesidir. Anlaşılan o ki, yalnızca futbol yeteneklerini konuşturmayı kendisine görev edinen futbolcumuzun rakip takım oyuncularından öğreneceği çok şey vardır.

Oyuncumuz Talisca, ekte sunmuş olduğumuz (Ek-1) görüntülerden de açıkça anlaşılacağı üzere aşikar hakem hatası neticesinde haksız olarak sarı kart görmüştür.

Oyuncumuza gösterilen sarı kartın hiçbir gerekçesi bulunmamaktadır. Yayıncı kuruluş görüntülerinden de anlaşıldığı üzere, söz konusu sarı kartın niçin ve ne gerekçe ile gösterildiği tarafımızdan anlaşılamadığı gibi, spor kamuoyu tarafından da anlaşılmamıştır. Gerçekten de yayıncı kuruluş görüntülerinden de anlaşılacağı üzere oyuncumuzun sarı kart görmesini gerektir hiçbir ihlali bulunmamaktadır. Bu sebeple söz konusu sarı kart ciddi ve aşikar hakem hatasına dayalıdır.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Beşiktaş resmen başvurdu! Anderson Talisca... haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR14 YORUM
  • Misafir 20 Şubat 2018 00:53 talisca messimi ronaldomu hemde ilk maçta kadıköyde fb yenmedimi 2/1 beşiktaşı yendi bu sefer pepe yok talisca oynasada fark etmez çünkü çok yorgun beşiktaş olacak fenerin karşısında fb sırf derbiye hazırlanıyor ama bjk çok yorgun bir maçtan gelecek fenerbahçe bankodur kazanmaması için hiç bir sebep yoktur

    CEVAP YAZ 0 7
KİMDİR ?
Anderson Talisca
ANDERSON TALİSCA KİMDİR?

Tam Adı: Anderson Souza Conceição Doğum Tarihi: 1 Şubat 1994 Anderson Talisca 1 Şubat 1994 tarihinde Brezilya'nın Feira de Santana şehrinde dünyaya geldi. Futbola EC Bahia'da başlayan Talisca, 2013 yılında kulübün

DEVAMI »

İNTERNET SPOR MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro