eposta yazdır zoom+ zoom-

Basketbolda yabancı kuralı değişiyor

Basketbolda yabancı kuralı değişiyor

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, yabancı kuralının değişmesi için harekete geçti.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 23-04-2018 10:21 - Güncelleme: 23-04-2018 10:21

Gelecek sezon Türkiye Basketbol Süper Ligi'nde yabancı kuralının değişmesi gündemde.

Lig de ve Avrupa'da oynanan maçlarda Türk oyuncuların az süre almasından rahatsız olan Hidayet Türkoğlu ve TBF yetkilileri ve siyasilerinde bu yöndeki isteği nedeniyle 6+2 (6 yabancı kadroda 2 yabancı tribünde) yabancı kuralında gelecek sezon değişikliğe gitmeye hazırlanıyor.

YENİ KURAL 4+2 : 2018 - 2019 sezonundan itibaren yeni kuralın 4+2 (4 yabancı sahada 2 yabancı benchde) olması bekleniyor. Kulüpler artık tribün için yabancı alamayacaklar. Lig maçlarında ise sahada en az 1 yerli oyuncu bulunmak zorunda olacak. Bu kuralla ilgili olarak kısa bir süre içinde kulüplerden görüş alınması bekleniyor. Kulüplerden gelecek isteğe göre değişiklikler de olabilir.

KULÜPLER KURALIN DEĞİŞMESİNİ İSTEMİYOR : Kulüpler mevcut kuralın yani 6+2'nin değişmesini istemiyorlar. Yabancı sınırlamasının yerli oyuncuların fiyatının yükselteceğini düşünen bazı kulüpler bu konuda TBF'e olumsuz görüş bildirmeye hazırlanıyor. Ayrıca yabancı sınırlaması nedeniyle özellikle düşük bütçeli takımların, büyük bütçeli takımlarla rekabet etmekte zorlanacakları yönünde çekinceleri olduğu gelen bilgiler arasında.

Diğer bir problem ise Avrupa Kupaları'nda mücadelede kulüplerin, yabancı kuralının değişip sınırlamanın gelmesiyle beraber, başarılı olma konusunda sıkıntı yaşamaları. Özellikle Fenerbahçe ve Anadolu Efes'in bu noktada itiraz edebileceği söylenebilir.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Basketbolda yabancı kuralı değişiyor haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • Misafir 27 Nisan 2018 22:24 hidayet cinconlu gibi düşünmeye başlamış.euroligde nasıl oynayacağız?

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET SPOR MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro